Studenti upozorňují videospoty na nedostatky školství. A nabízejí řešení

Žáci a studenti bojují za lepší školy. Začali točit krátké videospoty, ve kterých upozorňují na základní problémy českého školství, a zároveň nabízejí varianty, jaké změny by byly přínosné. Snahu oceňují školští odborníci, ale vlastně i úředníci ministerstva školství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zápis do první třídy základních škol | Foto: Filip Jandourek

I mezinárodní průzkumy dlouhodobě ukazují, že české děti škola nebaví. To ale podle Františka a Karolíny není jediný problém.

Škola prý vede k nesmyslnému memorizování a papouškování a chybí kritické myšlení. Karolína Benešová zase postrádá rozvoj kreativity a individuality jedince. Rovnocenný vztah mezi pedagogem a žákem zase požaduje František Hába.

Přehrát

00:00 / 00:00

O studentských videospotech mluvila Klára Bílá

Nutnost změn si uvědomují učitelé, úředníci i odborníci. Snahu studentů ocenil odborník na školství Tomáš Feřtek se společnosti EDUin:

„Přesně identifikují hlavní problémy českého školství. Odstartovala půlroční kampaň Česko mluví o vzdělávání. Její součástí jsou nejrůznější videa, která pojmenovávají problémy školství a vzdělávání a tahle videokampaň se může stát součástí debaty.“

A co udělat pro to, aby děti chodily do školy rády? Zeptali jsme se ministra školství Petra Fialy.

„Děti se mají do školy těšit. Mají mít hlavně pocit, že jim škola dává něco užitečného, že to je prostředí, které je plné důvěry a nových informací.“

„A proto, aby děti rády chodily do školy, musíme mít dobré učitele, motivované učitele, kteří jsou také ve škole rádi a jsou se svou prací spokojeni,“ míní Fiala.

Úředníci ministerstva školství začnou připravovat strategii vzdělávání. Vznikne dokument, kde jasně pojmenují, kam by školství do roku 2020 mělo směřovat.

Milan Kopp, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme