Studenti v Praze rozdávali jídlo bezdomovcům, nakrmili asi 200 lidí

Na třech místech v Praze v neděli odpoledne rozdávali studenti při akci Vánoce společně teplý čaj a jídlo lidem bez domova nebo komukoli, kdo neměl s kým trávit Vánoce. Pořadatelé uvařili guláš ze sójového masa, asi stovka lidí přinesla jídlo, které jim zbylo ze štědrovečerní večeře nebo ho pro tuto akci připravili. Charitní aktivitu, při níž se najedlo asi 200 zájemců, chvílemi brzdil déšť.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoční oběd pro lidi bez domova, seniory, uprchlíky, postižené a lidi na okraji společnosti. | Zdroj: ČTK

„Naším cílem je zviditelnit často tabuizovaná témata bezdomovectví, chudoby, samoty, plýtvání jídlem a sociálního bydlení,“ uvedl pro ČTK jeden z pořadatelů Filip Hausknecht.

Lidé mohli u výdejních míst podepsat petici za přijetí zákona o sociálním bydlení ještě v tomto volebním období, kterou organizuje Platforma pro sociální bydlení. O zákonu premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD v polovině prosince řekl, že jej vláda brzo dostane na stůl. Zákon má podle předsedy vlády slušnou šanci na schválení, i když jsou k němu i v koalici výhrady.

„Rozdali jsme jídlo asi 200 lidem,“ řekl Hausknecht. Zhruba sto lidí se přišlo najíst na Strossmayerovo náměstí, před hlavní nádraží asi 70 zájemců a nejméně na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde si jídlo vzalo zhruba 15 lidí.

„Když pršelo, moc lidi nechodili. Jakmile přestalo, zase chodit začali,“ podotkl Hausknecht. K výdejním místům podle něj přicházeli nejen bezdomovci, dalším lidem akce posloužila pro setkání.

Chřestová polévka, řízek a bramborový salát. Na štědrovečerní večeři si pochutnali i lidé bez domova

Číst článek

Neformální spolek Studenti pomáhají a platforma Studentské hnutí za solidaritu, která vznikla loni na Univerzitě Karlově při pomoci v uprchlické krizi, pořádaly akci poprvé. Studenti by ji rádi zopakovali za rok na Vánoce, případně o jiných svátcích.

V Praze, kde žijí tisíce bezdomovců, má taková charita podle Hausknechta význam, i když podobných akcí je zde víc. Lidé, kteří se z různých důvodů ocitli na okraji společnosti, se v neděli sešli například na obědě v Arcibiskupském paláci na Hradčanech.

V hlavním městě žije podle analýzy vypracované pro magistrát 4 až 5 tisíc lidí bez domova, 80 procent z nich jsou muži. Jídlo nebo nocleh jim celoročně poskytují dobročinné organizace i město. Ubytovny využívá asi 80 procent bezdomovců, ostatní zůstávají na ulici, třeba kvůli svým psům nebo alkoholu.

V informační kampani Ulice není má volba nyní hlavní město upozorňuje na příběhy pražských bezdomovců. Cílem je, aby se lidé dozvěděli, že ne každý se na ulici dostal vlastní vinou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme