Studenti v Ústí nad Labem na protest proti reformě 'ukřižovali' ministra Dobeše

Takzvaný Týden neklidu proti reformám vysokého školství pokračuje. Po velkých demonstracích v Brně, Praze nebo Plzni manifestují vysokoškoláci také v Ústí nad Labem. Uspořádali tam happening „Křížová cesta Josefa Dobeše“, během něhož došlo i k symbolickému výstupu na Golgotu a ukřižování ministra školství.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Studenti UJEP protestují proti reformě vysokých škol

Studenti UJEP protestují proti reformě vysokých škol | Foto: Gabriela Hauptvogelová

Před Filozofickou fakultou Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem se sešlo zhruba 500 studentů a učitelů.

Demonstrace začala happeningem – studenti se při něm inspirovali křížovou cestou Ježíše Krista. Římany měl představovat ministr školství Josef Dobeš, Ježíše pak Římané ukřižovali na „kříži reforem“. Další student byl zase přinucen upsat se bance a vzít si půjčku na školné.

Protest doplňovalo množství transparentů a projevy řečníků z řad akademického senátu, studentů i učitelů. Jejich argumenty proti navrhovaným změnám ve vysokém školství shrnuje heslo transparentu „Reformu ano, deformu ne“. Často se také ozývalo heslo „Dobeše do koše“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Demonstraci před ústeckou Univerzitou J. E. Purkyně sledovala redaktorka Gabriela Hauptvogelová

Při projevech hovořili zástupci akademického senátu z řad studentů i učitelů univerzity. Vadí jim především zvýšení pravomocí rady vysoké školy, v níž sedí politici a podnikatelé.

Kritizovali také způsob, jakým ministr školství Dobeš s rektory a senátory jednal. Jejich připomínky prý ministr prakticky nerespektoval. Rady by měly mít větší pravomoci, měly by také získat možnost nakládat s majetkem škol, uzavírat smlouvu s rektorem a rozhodovat o směřování školy. Dosud o tom rozhodují jen akademické senáty.

Protesty organizovali studenti z Filozofické fakulty s podporou svého děkana a některých dalších učitelů. Snažili se přesvědčit své kolegy, že jim nejde jen o školné. Podle studentské komory akademického senátu jsou totiž na některých fakultách studenti přesvědčování, že školné už se jich netýká a protesty nemají smysl. Podobné názory prý panují i v senátech některých fakult.

V rámci Týdne neklidu se pozornost obrátí také k technickým vysokým školám

Číst článek

Jak řekl Radiožurnálu předseda studentské komory Antonín Kadlec, zaznamenal i určité tlaky z vedení na to, aby se studenti do protestů zapojili co nejméně. Dnes měl totiž na návštěvu univerzity přijet ministr školství Josef Dobeš – kvůli nemoci však cestu zrušil.

Místopředseda studentské komory akademického senátu Milan Rudik vyzval ministra školství k rezignaci. Potvrzuje sice, že je reforma potřebná, nelíbí se mu však její současná podoba. „Výsledný produkt, cesta k němu a následné jednání o něm, je zcela nepřijatelné,“ uvedl Rudik.

Týden neklidu skončí zítra, kdy studenti chtějí už jen zhodnotit průběh a návštěvnost všech uspořádaných akcí.

Gabriela Hauptvogelová, Mirko Kašpar, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme