Studenti vybírali v anketě svého prezidenta. Mezi nimi by zvítězil Vladimír Franz

Kdyby příštího českého prezidenta volili pouze studenti středních škol, nástupcem Václava Klause by se s velkým náskokem stal Vladimír Franz. Ve studentských prezidentských volbách, které se včera a dnes konaly na téměř 450 českých středních školách a učilištích, pro něj hlasovalo přes 40 procent studentů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hledá se prezident: Český rozhlas tráví den s Vladimírem Franzem

Hledá se prezident: Český rozhlas tráví den s Vladimírem Franzem | Foto: Filip Jandourek

Zkušební anketu pořádala organizace Člověk v tísni, která chce netradičním projektem u mladých lidí zvýšit zájem o politiku.

Druhý skončil Jan Fischer s devatenácti procenty hlasů a třetí Karel Schwarzenberg s necelými patnácti procenty hlasů. Poslední byl Jiří Dienstbier.

Přehrát

00:00 / 00:00

O projektu studentských prezidentských voleb mluvili ve Stalo se dnes na Radiožurnálu Karel Strachota ze společnosti Člověk v tísni a politický komentátor ČRo Petr Nováček

„Mladí lidé vybrali kandidáta, o kterém říkají, že ho vnímají jako nepolitika, jako kandidáta, který není z jejich pohledu politikou ušpiněný. Asi jim je také sympatická jeho určitá nekonformita, to, jakým způsobem vystupuje. My chápeme studentskou volbu jako určitý protest vůči establishmentu,“ říká Karel Strachota z organizace Člověk v tísni.

Vladimír Franz vyhrál na všech typech škol, tedy gymnáziích a odborných školách a učilištích, kde ho volili nejvíce.

Hlasování fungovalo stejně jako klasické volby, studenti měli na výběr z osmi kandidátů. A hlasovat mohli jen ti, kterým bylo více jak patnáct let.

„Na škole byla zřízena volební místnost. Mladí lidé, studenti, si připravili urnu. Od nás dostali volební lístky. Dostali od nás také nějaké propagační materiály, se kterými mohli studentské volby propagovat mezi svými spolužáky,“ uvádí Strachota.

Studenti odevzdali přes 61 tisíc hlasovacích lístků.

„Myslím si, že prvenství pro Vladimíra Franze i druhé místo pro Jana Fischera, a výrazný odstup ostatních kandidátů ze těmito dvěma, značí jakýsi odpor mladých lidí k současnému politickému establishmentu. Tedy k zavedeným stranám a k jejich kandidátům. Mimochodem studenti podobné volby pořádali již v minulosti, při nedávných krajských volbách a před volbami v roce 2010, a tam se to ukázalo také,“ upozorňuje politický komentátor ČRo Petr Nováček.

Jan Richter, Petra Benešová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme