Studenti vyloučení z politických důvodů mohou do konce týdne žádat o odškodné
Ministerstvo školství vyčlenilo 140 milionů korun na odškodnění perzekuovaných studentů z dob komunismu. Vysokoškoláci, kteří byli z politických důvodů vyloučeni v letech 1948 až 1956, mohou do konce tohoto týdne zažádat o stotisícovou náhradu.
Ministerstvo školství předpokládá, že o náhradu zažádá kolem 1400 bývalých studentů.
Podle historika Petra Blažka z Ústavu pro studium totalitních režimů byli studenti vyřazeni na základě kádrových posudků.
O odškodnění studentů mluvil ve Světě o druhé Petr Blažek z Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR
„Důvody, proč byli vlastně vylučování studenti při studijních prověrkách, byly v podstatě všude stejné. Většinou se jednalo o takzvaný třídní původ. To znamená naopak, že se narodili třeba v rodině živnostníka nebo v rodině třeba většího sedláka nebo v rodině továrníka, tak následovalo vyloučení,“ vysvětluje.
Vyhazovali kolegové
„Formálně tady ta vlna čistek, která byla úplně největší, měla podobu studijních prověrek. Byla kryta tím, že se vlastně mělo jednat o prověřování studijních znalostí a schopností studentů. Ve skutečnosti samozřejmě tím hlavním kritériem byly politické motivy k vylučování. Mělo obdobný průběh ve všech školách, paradoxně že vlastně studenty prověřovali jejich kolegové,“ přibližuje Blažek, jak vyřazování na vysokých školách probíhalo.
Petr Blažek ve Světě o druhé připomněl, při studijních prověrkách na počátku roku 1949 bylo odhadem jen v Praze vyhozeno z politických důvodů 5000 studentů.
„Odškodnění je symbolické. Málokdo z vyloučených v následujících letech dosáhl na dokončené vysokoškolské vzdělání.“ I v následujících letech mnoho lidí nemohlo z politických důvodů studovat. I po roce 1956. „Prověrky v 60. letech už nebyly tak drastické. Největší počet nastal po srpnu 1968, zejména v počátku 70. let. Zákon však pro odškodnění vymezil léta 1948 až 1956.
Informace pro žadatele o odškodnění jsou na webových stránkách Ministerstva školství. O morální satisfakci mohli vyloučení studenti žádat již zkraje 90. let v rámci mimosoudních rehabilitací.
Nynější stotisícové odškodnění odsouhlasila v roce 2009 vláda Jana Fischera.