Studie: Česko je nejlepší na světě v transformaci společnosti

Česká republika je díky rozvoji ekonomiky a konsolidaci demokratického systému nejúspěšnějším transformačním státem světa. Skvělé hodnocení přišlo od německé Bertelsmannovy nadace. Jediné, co její nejnovější studie hodnotí kriticky, je vzrůstající pocit rozčarování Čechů vůči politikům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lidé (ilustrační foto)

lidé (ilustrační foto) | Foto: Jan Rosenauer

Nadace hodnotila celkem 125 zemí. Za námi se v žebříčku umístily Slovinsko a Estonsko. Následuje Tchaj-wan, Maďarsko, Litva a Slovensko, Polsko je na 11. místě. Jak řekla Radiožurnálu redaktorka Hospodářských novin Lenka Zlámalová, index ji samotnou trochu překvapil.

"V tomto žebříčku byla pravděpodobně velká váha daná politickému systému a - řekněme v uvozovkách - kvalitě demokracie, takže to překvapivé není. Na druhé straně když člověk viděl záběry z poslední prezidentské volby, nábojnice v obálkách a další teátr, který kolem toho byl, tak si řekne, kde na to prestižní výzkumníci z Bertelsmannovy nadace přišli," uvedla Zlámalová.

Podle zprávy je česká ekonomika plně integrována do mezinárodních struktur a soustavně roste. Zároveň je nutné pokračovat v dalších reformách zdravotního a důchodového systému a zlepšit hospodaření státu kvůli přijetí eura. Hlavním cílem ale zůstává zefektivnění a profesionalizace státní správy, dodává studie.

Zpráva dále konstatuje, že demokratický systém je prakticky konsolidován, roztříštěnost systému politických stran je stále menší a uvnitř země nejsou vážné etnické, náboženské či sociální konflikty. "Polarizaci spíše mohou ve většině případů vyvolávat socioekonomické otázky. V této souvislosti je třeba si uvědomit, že Romové neustále zažívají zjevné ekonomické vyčlenění," uvádí se ve studii.

Naopak při hodnocení úrovně politického řízení se Česka propadla proti době před dvěma roky o deset míst na 20. pozici, a zaostává tak i za Slováky. Znatelně se prý zhoršilo řízení politických elit v České republice a kriticky je studií hodnocen nadále vzrůstající pocit rozčarování obyvatelstva vůči politické třídě.

Podle Zlámalové spočívá rozdíl v důvěře českých občanů v politiku oproti západním vyspělým zemím pravděpodobně v tom, že Češi nedůvěřují politickému systému jako celku. "Víra v ten systém jako celek je ve standardních zemích, které za sebou mají desítky let demokracie, asi vyšší než tady," podotkla Zlámalová.

Transformační index Bertelsmannovy nadace analyzuje a hodnotí kvalitu demokracie, tržní ekonomiky a politického managementu ve 125 rozvojových a transformačních zemích. Měří se úspěchy a neúspěchy na cestě k demokracii a právnímu státu a sociálně-politicky orientovanému tržnímu hospodářství.

Martin Hromádka, Michal Paulus Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme