Studijní a vědecká knihovna v Plzni má depozitář pro další desetiletí

Nový rozsáhlý depozitář, který vystačí na nové knižní přírůstky v příštích zhruba 20 letech, otevřela Studijní a vědecká knihovna v Plzni. V objektu bývalých borských kasáren vzniklo za asi 83,5 milionu korun víc než 11,5 kilometru polic na nové knihy. Kromě toho je zde i špičkové pracoviště na konzervaci knih či velkokapacitní mrazicí box. Co nový depozitář pro knihovnu představuje se Dominik Mačas zeptal její ředitelky Ivany Horákové:

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Knihovna - ilustrační foto

Knihovna - ilustrační foto | Foto: Archiv

Nově opravený objekt spojuje depozitář s pracovištěm pro oddělení nákupu a zpracování fondů. Zatím tu bude pracovat asi 18 lidí, do budoucna by jich mělo být 25. Tím se v hlavní knihovně ve Smetanových sadech uvolní prostor pro vybudování oddělení volného výběru knih, který by se měl otevřít za dva roky.

Součástí depozitáře jsou i specializované dílny. Například konzervátorské centrum, které má ve své správě tisíce starých svazků včetně prvotisků ze začátku 16. století, je na evropské úrovni. Konzervátoři budou pracovat nejen pro potřeby studijní knihovny, ale nabídnou služby i dalším veřejným knihovnám. K dispozici mají například výkonné odsávací stroje při práci s papírem.

Výpůjční protokol

SVK spravuje kolem 11.000 starých svazků a každá kniha čas od času potřebuje konzervátorský zásah. Kromě toho je v objektu mrazicí box. V případě neočekávaných událostí, jako byly například před šesti lety záplavy, dokáže box pojmout na 40.000 knih a při teplotě minus 18 stupňů "vymrazit" vodu z knih. Staré svazky uchovává knihovna v hlavním objektu v centru Plzně ve speciálním klimatizovaném depozitáři s chladícími stěnami.

Současně s novým depozitářem v Plzni na Borech Studijní a vědecká knihovna otevřela v závěru minulého týdne studijní zónu volného čtení v ambitové chodbě ve své hlavní budově ve Smetanových sadech.

Dominik Mačas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme