Studničkovy kauzy musí převzít jiní soudci

Na budově ostravského Krajského soudu visí černé vlajky. Justice tak reaguje na údajnou vraždu soudce Miloslava Studničky. Dům, kde jeho tělo našla hlídka, od rána znovu prohledávají kriminalisté.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Černá vlajka na budově Krajského soudu Ostrava | Foto: Martin Knitl

Místopředseda soudu Vít Veselý Radiožurnálu potvrdil, že chce co nejrychleji kauzy, které mrtvý soudce řešil, rozdělit mezi jeho kolegy:

„Je to záležitost, která nesnese odkladu, protože doktor Studnička měl i vazební věci. Bohužel, noví soudci se budou muset s těmi spisy nejprve seznámit. A poté buď na tu práci navázat, nebo začít znovu.“

Soudce Miloslav Studnička řešil velmi těžké kriminální případy. Poslal do vězení čtveřici mladíků za žhářský útok ve Vítkově, loni k desetiletému vězení odsoudil dvaatřicetiletého muže obžalovaného ze znásilnění dvou malých dětí v Orlové na Karvinsku. Letos udělil tresty třem dealerům drog, které poslal do vězení na dva roky, devět a deset let. Zabýval se i případem ženy z Českého Těšína, která podle státního zástupce podvedla více než stovku lidí. Letos v březnu krajský soud v Ostravě zprostil obžaloby osm bývalých manažerů Českomoravské družstevní spořitelny. Podle státního zástupce měli podíl na nezákonných machinacích vedoucích ke krachu záložny. Údajně připravili finanční ústav o více než 300 milionů korun. Soud ale žalované transakce označil jen za chybná manažerská rozhodnutí. Navíc podle něj nebyla způsobena žádná škoda.

Policie našla Studničku v jeho domku ve Frenštátu pod Radhoštěm s bodnořeznými ranami a proříznutým krkem. Zatím není jasné, jestli byl soudce zavražděn, nebo spáchal sebevraždu. Lidé ve Frenštátu byli jeho smrtí šokováni.

Pokud by se potvrdilo, že smrt soudce Miloslava Studničky souvisí s některým z jeho projednávaných případů, vloží se do vyšetřování i elitní policejní útvar pro odhalování organizovaného zločinu. Vytvoření speciálního týmu v takovém případě potvrdil ředitel útvaru Robert Šlachta:

„Pokud by se potvrdilo, že se jedná o násilnou smrt, tak samozřejmě budeme spolupracovat a byli bychom u založení nějakého společného pracovního týmu. Záleželo by potom na motivu, co by se zjistilo. Ale už jen vzkaz do prostředí bezpečnostních složek a soudů by byl naprosto jasný.“

Podezřelá smrt ostravského soudce Miloslava Studničky tak zaměstnává tým vyšetřovatelů už druhý den. Kriminalisté zatím odmítají upřesnit, k jaké verzi smrti se kloní. Mnohé napoví výsledky soudních expertiz.

Policie čeká na výsledek pitvy těla ostravského soudce Studničky

Číst článek

Milan Kopp, Martin Knitl, Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme