Sucho v Česku je podobné jako loni, varují meteorologové. Usychají smrky, trpí i úroda obilovin

Sucho v Česku nezmírnily ani víkendové srážky. Situace je tak zhruba stejná jako před rokem - projevuje se na vegetaci, průtocích řek i podzemní vodě. Loni přitom byly vinou letních měsíců nejnižší hladiny podzemních vod od 60. let 20. století, informoval ve čtvrtek Český hydrometeorologický ústav.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho nezmírnily ani deště o víkendu, je na 64 procentech území. | Foto: Pascal Rossignol | Zdroj: Reuters

Půdní sucho podle něj sužuje 64 procent území a do konce měsíce se stav zřejmě nezlepší. Nadále nejvíce trápí nížiny ve středních, severních a východních Čechách a na severu Moravy.

Tropický týden pokračuje. Ve čtvrtek vyšplhají teploty v Čechách až k 36 stupňům Celsia

Číst článek

Vytrvalý déšť meteorologové neočekávají a lokální přeháňky nebo bouřky pouze vylepší vlhkost ve svrchních půdních vrstvách, a to jen v některých oblastech Česka. „Zejména na stavu podzemních vod i přes nárůst hladin v květnu a červnu je nyní situace stejně nepříznivá jako loni v červenci,“ uvedli meteorologové. 

Vlivem nynějšího počasí usychá vegetace, kvůli snížení hladiny podzemní vody jsou to zejména borovice a smrky. Vedle toho se sucho negativně podepsalo na některých místech na výnosech a kvalitě obilovin, řepky, chmele, kukuřice a cukrovky. Na nižší výnosy mají ale vliv i přemnožení hlodavci zvláště na Moravě, doplnili meteorologové.

Meteorologické a půdní sucho k 25. červenci | Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

O víkendu sice pršelo vydatně, ale jen místy, takže nepřibylo ani vody v řekách, srážky pouze na krátkou dobu rozkolísaly hladiny některých menších toků. V porovnání s dlouhodobými červencovými průměry tak zůstávají podle meteorologů průtoky ve většině povodí výrazně podprůměrné.

Praha jako Tbilisi, Londýn jako Barcelona. V roce 2050 se počasí v metropolích výrazně oteplí

Číst článek

Změnu po víkendovém dešti meteorologové nezaznamenali ani na stavu podzemních vod, který zůstal silně pod normálem. Přechodně se mírně zlepšil jen v povodí horní Sázavy.

„V meziročním srovnání byl stav podzemních vod na mírně nižší úrovni než ve stejném období roku 2018,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav.

Na zhoršující se situaci kvůli pokračování horkého a bezesrážkového počasí upozornil počátkem týdne i vědecký portál InterSucho. Podle jeho map se kondice trvalých travních porostů a polních plodin zhoršuje dva týdny.

Z hlášení zemědělců pak vyplývá, že sucho výrazně přispělo ke slabší úrodě, a někteří uvádějí, že úroda je ještě nižší, než předpokládali.

Stav hladin podzemních vod v období 15. až 21. července | Zdroj: Český hydrometeorologický ústav

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme