Z Čech díky dešťům dočasně zmizelo sucho. V příštích týdnech se ale vrátí

Díky dešťům z minulého týdne z Česka na několik dnů zmizelo půdní sucho, především v horní vrstvě do 40 centimetrů. Tři nejhorší stupně jsou jen na dvou procentech území. Sušší zůstává pouze nejzápadnější část Čech, Brno a okolí, Bruntálsko a Krnovsko, vyplývá to z informací zveřejněných na webu projektu Intersucho.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V mnohých oblastech především v Čechách je půda v současnosti silně nasycená. Konec června a prvních deset dnů v červenci bylo velmi deštivých.

Do Česka se znovu vrátí letní počasí, teploty postupně vystoupají nad 30 stupňů, říká meteorolog Šimandl

Číst článek

V některých místech v Čechách minulý týden napadlo až 100 milimetrů srážek, na východě Moravy to bylo 25 až 50 milimetrů, což dokázalo půdu do jednoho metru podle webu slušně dosytit.

Avšak v nížinách na jižní Moravě a v Polabí napršelo převážně jen do deseti milimetrů.

„Do konce července čekáme suché a většinou nadprůměrné teploty vzduchu. Na většině území republiky se opět rozvine půdní sucho,“ doplnili tvůrci projektu. Míru sucha určují jako poměr aktuální nasycenosti a průměrné nasycenosti v tomto období v letech 1961 až 2010.

Tam, kde byly srážky nejintenzivnější, se zvýšily i průtoky řek na hodnoty blížící se normálu. Podle Českého hydrometeorologického ústavu mají dostatek vody hlavně řeky v povodí Vltavy. Některé řeky mají naopak jen 20 procent vody proti normálnímu stavu v tomto období.

Bouřky v Česku rozvodnily některé toky. Ktiš na Prachaticku odřízla voda od okolí

Číst článek

Nízkými průtoky trpí především moravské řeky. Podle mapy Intersucha, která zobrazuje relativní nasycení půdy, je situace nejhorší na jižní Moravě, kde se pohybuje nadále pod 50 procenty.

Zemědělce postihlo sucho letos především na jaře, nyní už jim tolik nevadí. V posledních dnech naopak úrodu lokálně poškodily například kroupy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme