Nedostatek pitné vody? V mnoha obcích už nastal, i když o tom lidé nemusí vědět, říká hydrolog Rieder

Co dělají úřady, aby zmírnily následky sucha, a jak to vypadá v obcích, které trápí nedostatek vody? Bude sucho dál pokračovat? A kdy dojde v Česku pitná voda? Ve vysílání Radiožurnálu odpovídal ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder.

Tento článek je více než rok starý.

Týden vody Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mark Rieder

Ředitel ČHMÚ Mark Rieder tvrdí, že mnozí starostové ve snaze získat kladné body nechávají zavážet vodojemy pitnou vodou, takže občané ani nevědí, že jejich obec má problém. | Foto: Jana Přinosilová | Zdroj: Český rozhlas Plus

Průměrná teplota v Česku stoupá, letošní léto nebylo výjimečné. „Od roku 2014 máme horká suchá léta, málo sněhu v zimě a málo deštivé podzimy. Letošní rok nevykročil z tohoto trendu,“ přitakává Rieder.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak vidí letošní léto ředitel hydrometeorologického ústavu Mark Rieder?

Velký problém je, že chybí voda pod povrchem. To se dá řešit dvěma způsoby. „Zpomalit odtok vody z krajiny, nechat rozmeandrovat řeky, vybudovat remízky a další přírodě blízká opatření. Druhá možnost je technická: řízená, umělá infiltrace, při níž se povrchová voda nechává uměle vsakovat do podzemní,“ vysvětluje hydrolog.

Na otázku, kdy naší zemi dostihne nedostatek pitné vody, odpovídá Rieder, že již taková situace nastala. „Nastalo to u obcí, které jsou zásobovány individuálně, nejsou napojeny na robustní vodárenské systémy. Někde o tom ani lidé nevědí, protože starostové ve snaze získat kladné body od občanů nechávají pitnou vodu navážet do vodojemů.“

Proto se řeší propojování vodárenských soustav, aby se menší obce mohly napojit na vodárenské systémy.

Šest roků sucha v řadě

Situace došla tak daleko, že lidé mohou žádat dotace na využití srážkové vody. Ministerstvo životního prostředí rozjelo dotační program Dešťovka, který poskytuje finance vlastníkům a stavebníkům.

„Myslím, že všechny dotační programy, které pomohou adaptovat se na to, že srážek je méně, pomáhají. Jedním z přínosů programu Dešťovka je, že se o něm mluví. Lidé si uvědomují, že vody je málo a každý z nás je zodpovědný za hospodaření s vodou,“ hodnotí Mark Rieder.

Sousední země, konkrétně Slovensko, Polsko a Německo jsou na tom s nedostatkem vody velmi podobně. Podle Riedera se ale Česko liší tím, že prožívá už šestý suchý rok za sebou, kdežto za hranicemi prožívají teprve třetí rok sucha. 

„Je to trochu štěstí v neštěstí v tom, že jsme trochu dál, lidé o tom mluví, vláda se tím zabývá a ústřední orgány státní správy to řeší,“ připomíná.

Petr Král, jak, Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme