Sucho: nesmí se do lesů, zalévat, v Chotyni dokonce i prát

Mimořádné sucho donutilo vedení řady měst vyhlásit zákaz vstupu do lesů. Po Prachaticích, Mladé Boleslavi, Mnichově Hradišti a Nymburku tak dnes učinili i radní v Kraslicích v Karlovarském kraji. Důvod je jediný - strach z požárů. Na Sokolovsku jich v uplynulých dnech likvidovali 13. Porosty teď kontrolují pěší hlídky i letadla. Lesy jsou podle hasičů vyschlé až do hloubky 30 centimetrů a zapálit je může i malá jiskra. Na Vysočině kvůli tomu tamní hejtman František Dohnal vyhlásil období déletrvajícího nadměrného sucha.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vedro ve městě

vedro ve městě | Foto: Vladislav Galgonek

Až do odvolání tak platí zákaz výjezdu parních lokomotiv a lidé nesmí rozdělávat oheň na volném prostranství. Dohnal odhaduje, že opatření potrvá až několik týdnů. "Podle včerejší konzultace s meteorology se zdá, že toto počasí bude trvat až do konce srpna. Ve chvíli, kdy by na Vysočině vydatněji zapršelo, by bylo takové opatření odvoláno, ale zatím jeho konec nevidíme."

Radnice také na mnoha místech vyhlásily zákaz vstupu do lesů. Nově jde o Kraslice v Karlovarském kraji. Zákaz rozdělávání ohně vyhlásilo už dříve Nové Sedlo na Sokolovsku. Mimo jiné proto, že hasiči v uplynulých dnech likvidovali na území regionu 13 lesních požárů. Podle mluvčího kraslického městského úřadu Pavla Reicharda nařízení platí ode dneška do konce měsíce srpna. "Zákaz se vztahuje na celý správní obvod města Kraslic v rozšířené působnosti. Platí to tedy například v obcích Bulbava, Jindřichovice, Oloví, Stříbrná a Šindelová. Do lesů je tedy zákaz vstupu jak pro účely sběru lesních plodů, tak pro účely rekreační a vyplývá z příslušného lesního zákona."

O vyhlášení mimořádných bezpečnostních opatření, která by měla snížit riziko požárů naopak uvažuje Jihomoravský hejtman Stanislav Juránek. Vyhláškou může hejtman do odvolání zakázat například rozdělávání ohňů ve volné přírodě, ale i na zahradách, a omezení by mohla dopadnout i na ohňostrojová show.

Lesy jsou podle hasičů vyschlé až do hloubky 30 centimetrů a zapálit je může i malá jiskra. K nejrizikovějším oblastem ve správě Lesů patří Liberecko a Strážnicko. Jde o nejsušší oblasti země. Z hlediska rizika požárů je území republiky rozděleno do tří kategorií. Tam, kde je vznik požáru nejpravděpodobnější, létají hlídky denně. Stálý monitoring je zajištěn také v příhraničních lesích.

Extrémní počasí se podepsalo i na hladinách řek. V řadě toků je kritický nedostatek vody. Například na řece Bělé na Rychnovsku už rychnovská radnice vyhlásila omezení používání povrchové vody v obcích Solnice a Kvasiny, aby zajistila alespoň částečný průtok vody v řece. Kvůli suchu dovážejí Severočeské vodovody a kanalizace pitnou vodu do pěti obcí v Libereckém kraji. Nejhorší situace nastala v Chotyni, kde od neděle neteče pitná voda. Zhruba 300 obyvatel obce se nemůže koupat nebo prát prádlo.

Markéta Kaclová, Petr Doležel, Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme