Cisterny na pitnou vodu zůstávají dál v osmi obcích. Sněžení pomohlo, ale ne všude

Některé obce v Česku už nepotřebují nouzové zásobování vodou. Ve studnách jí je totiž po vydatnějším dešti a sněžení víc. Není tak už nutné vodu dovážet ve speciálně zapůjčených cisternách. Stav sucha podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dál přetrvává v nižších polohách na Moravě a na východě Čech.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nouzové zásobování vodou už ukončil třeba Týnec nad Sázavou, který měl cisterny zapůjčené od soukromého dodavatele. Problémy se suchem se už zlepšily i v Mikulášovicích ve Šluknovském výběžku

„Aktuálně máme zapůjčené čtyři cisterny, myslím si, že do měsíce dvě cisterny vrátíme, protože se situace aktuálně zlepšila,“ řekla Radiožurnálu nezávislá starostka Mikulášovic Miluše Trojanová.

Česko už čtyři roky sužuje sucho. ‚Srážek je teď hodně, vyhráno ale nemáme,‘ varuje hydrolog

Číst článek

Kontejnery na pitnou vodu a přívěsy půjčuje mimo jiné právě Mikulášovicím Správa státních hmotných rezerv. Loni ji o vybavení požádalo 17 obcí a měst.

I dál zůstává pomoc v osmi. „V obci Seč, ve Varnsdorfu nebo v obci Rosice v Pardubickém kraji,“ upřesnil předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

Sněžení nepomohlo všude

„Srážky v uplynulých týdnech se vyskytly především ve vyšších nadmořských výškách, naopak v nižších polohách Moravy jich bylo méně,“ informoval Jan Doležal z ČHMÚ s tím, že nynější počasí pomohlo přerušit většinu projevů sucha.

„Dobře patrné je to například na aktuálním zaplnění retenční kapacity půdy na většině území,“ dodal Doležal ve středeční zprávě ČHMÚ o stavu sucha.

V případě podzemních vod jsou oblasti Moravy a východních Čech dál hodnocené jako suché a situace se zlepšuje jen velmi pozvolně.

Od víkendu by měly srážky postupně ubývat a bude se ochlazovat, z hlediska hydrologické bilance se tak žádné výrazné změny neočekávají.

hnn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme