Sucho začíná ohrožovat ekosystém. Vodohospodáři svolávají krizový štáb

Vodohospodáři z Povodí Moravy na dnešek opět svolali kvůli suchu krizový štáb. Největší problémy jsou zejména v místech, kde nejsou přehrady. Řeky a potoky jsou buď úplně bez vody, nebo se vlhko drží jen v prohlubních. Situace není lepší ani v dalších krajích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho v řece Odře ve Frankfurtu nad Odrou

Sucho v řece Odře ve Frankfurtu nad Odrou | Foto: Pavel Polák

Na Moravě se kvůli suchu už v některých oblastech otevřeně mluví o krizi. Krizový štáb se sejde v sídle Povodí Moravy ve dvě hodiny odpoledne. Dispečeři předloží nejaktuálnější výsledky měření, které by měly ukázat, ve kterých místech je situace nejpalčivější.

Tentokrát vodohospodáři pozvali i zástupce vodoprávních úřadů ze šesti nejvíce postižených krajů. Jen oni totiž mohou kontrolovat dodržování zákazu odebírání vody z řek a pokutovat provinilce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sucho dál trápí Česko, vodohospodáři z Povodí Moravy opět svolali krizový štáb. Hostem ČRo byl generální ředitel povodí Jan Hodovský.

„Chceme detailně analyzovat současnou situaci, protože bereme krajské úřady jako hlavní partnery, se kterými bychom měli společně přijmout konkrétní opatření. Tak, aby naše výzva šetřit vodu, kterou jsme vydali před 14 dny a kterou vyslyšelo jen málo měst a obcí, dopadla na širší území,“ upozorňuje generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský.

Nejhůř z moravských krajů je na tom Zlínsko, které má nejmenší zásoby vody v nádržích. Přestože některé obce zakázaly odebírat vodu z řek a potoků, po další vlně horka jsou už menší toky úplně bez vody.

Okolní ekosystém proto kolabuje. Tam, kde jsou přehrady, je situace o poznání lepší, každý den se ale odpařuje až 9 centimetrů z vodního sloupce.

Sucho ohrožuje ryby

Problémy hlásí i rybáři, ryby jsou bez vzduchu. „My tam, kde můžeme, rybářům nadlepšujeme průtoky, aby bylo možné aspoň krátkodobě zlepšit kyslíkovou bilanci ve vodních nádržích a rybnících, které slouží pro rybářské obhospodařování,“ říká Hodovský.

„Ale pokud další týdny pršet nebude, bude to pro rybníkářství velice nepříznivá situace,“ dodává.

Kvůli dlouhotrvajícímu suchu klesají hladiny řek a potoků i v Povodí Vltavy. Například poblíž šumavské Kvildy vyschl přítok k Pramenům Vltavy. Studánka ještě vodu má, ale otázka je na jak dlouho. Z Černé hory zmizela polovina mokřadů, v ostatních je málo vody, asi polovina oproti běžnému stavu.

Podle pracovníků Povodí Labe je současné sucho nejhorší za poslední desítky let. V Labi je vidět "hladový" kámen, který naposledy sucho odhalilo před 33 lety.

Berounka se dá v některých místech přejít suchou nohou. A není to problém jenom pro vodáky a rybáře. Turbíny některých malých nebo středně velkých vodních elektráren se zastavily nebo omezily výkon.

Pomohl by třítýdenní mírný déšť

Málo je také pitné vody. Někde už vodu z kohoutku nahrazují cisterny. „Bude se muset změnit naše chování k vodě, tedy nezalévat pitnou vodou a nepoužívat ji na splachování,“ upozorňuje Radim Tolasz z oddělení klimatických změn Českého hydrometeorologického ústavu.

V nejbližších dnech sice může zapršet, ale budou to spíš bouřky nebo lokální přeháňky. A to sucho v krajině nevyřeší.

„Lokálně mohou přinést i vydatné srážky, ale na suchu to nezmění vůbec nic. Protože takovéto intenzivní srážky, když dopadnou na vysušenou půdu, tak odtečou. Nejdříve se z velké části vypaří, ale nic se nevsákne do půdy. Takže suchu to nepomůže,“ říká Tolasz.

Problémy se suchem by podle něj vyřešilo, kdyby tři týdny mírně pršelo. Každý den zhruba 20 až 30 milimetrů vody na celém území republiky.

Eliška Malínská, Eva Lípová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme