Sudetští Němci chtějí vrátit majetek

Sudetoněmecké krajanské sdružení v Rakousku požaduje od české strany nejen zrušení takzvaných Benešových dekretů, ale i vrácení zabaveného majetku. Případné přijetí společné deklarace Vídně a Prahy k této otázce, podobné česko-německé deklaraci, považuje za nedostatečné. Sociální demokraté ale jednání o Benešových dekretech vylučují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

peníze | Foto: Jan Rosenauer

Šéf sdružení Gerhard Zeihsel označil vyhnání sudetských Němců za etnickou čistku a genocidu. Organizace podle něj zvažuje kvůli Benešovým dekretům i možnost podání hromadné žaloby na Českou republiku.

Sociální demokraté ale jednání o Benešových dekretech vylučují. Šéf ČSSD Vladimír Špidla v Lidovém domě tak reagoval na usnesení rakouského parlamentu. Podle Špidly takové jednání nepřipadá v úvahu ani v budoucnu. "Chtěl bych jasně sdělit, že pokud bude budoucí vláda s odpovídajícím vlivem sociální demoracie, tak nepřipadá žádné jednání o Benešových dekretech - neboli denacifikační legislatiově - vůbec v úvahu. Je to prostě nerealistické a ti, kteří se spoléhají na nějaké jiné vlády, tak jim chci sdělit, že vláda, ve které bude sociální demokracie, se touto cestou nevydá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vladimír Špidla: O odvolání dekretů se jednat nebude

Markéta Kaclová, Milada Richterová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme