Příběhy 'sudetských dětí:' po roce 1939 skončily v opavském ústavu, nakonec tam zůstaly celý život

Kolem roku 1939 přijížděly do Opavy zvláštní vlaky plné dětí ze Sudet. Mnoho z nich skončilo v tamním ústavu pro postižené. Náš reportér našel dvě dosud žijící takzvané sudetské děti. Tito pánové v ústavu strávili celý život a své rodiče už nikdy neviděli.

Opava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Robert Langer a Robert Pavlorek, dvě z dosud žijících sudetských dětí.

Robert Langer a Robert Pavlorek, dvě z dosud žijících sudetských dětí. | Foto: Martin Knitl | Zdroj: Český rozhlas

Jejich příběhy vyvolávají spoustu otázek, ale bohužel bez jasných odpovědí. Pan Herbert Langer se narodil na Lounsku a do opavského ústavu Marianum se dostal, když mu byly pouhé dva roky. Nezná nikoho ze své rodiny.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dětech, které na začátku druhé světové války přišly o své rodiče a skončily v opavském ústavu Marianum, natáčel Martin Knitl

„Nevím nic, vlastně jsem je ani neviděl. Přinesla mě sociálka nebo kdo, v košíčku mě tu položili, doklady už v něm byly, ty potom vzaly sestry,“ vypráví pan Herbert.

Díky rodnému listu aspoň věděl, kde se narodil, i když ani tam se nikdy nejel podívat. Stejně by to tam, jak říká, nepoznal.

„Neznám to tam. Objevil jsem se tady na podzim v roce 1939,“ dodává. Od malička bral jako fakt, že jeho domovem je ústav pro choromyslné. I když byl sám zdravý, musel zvládat život s nemocnými. Na to se prý zvykalo těžko: „Smutné to bylo, být mezi dětmi, co přišly z psychiatrie. Bál jsem se jich. Nejhorší to bylo v noci, když někdo dostal záchvat, byli jsme všichni vzhůru. Byl jsem tam 75 let.“

Od rána do večera v ústavu pracoval a pro řádové sestry byl nepostradatelný. Staral se o zahradu, topil, pomáhal se vším možným. Kdyby ústav teď nedávno nezanikl, byl by v něm dodnes. Teď je v domově pro seniory.

Matné vzpomínky

Druhým žijícím sudetským dítětem je pan Robert Pavlorek z obce Loděnice. „Od deseti roků jsem byl v Marianu. Máma mě opustila,“ popisuje.

Na rozdíl od pana Langera znal své bratry a sestry, s některými se viděl. Své rodiče zná ale jen z velmi matných vzpomínek. Matka byla zřejmě odsunutá po válce do Německa. Pan Robert si myslí, že se do ústavu dostal, protože matka v těžkých časech nedokázala děti uživit. Otec musel do války.

„Ona chodila na pole, víte. Od té doby jsem ji neviděl,“ dodává. Dnes žije s rodinou své neteře kousek za Opavou. Má svůj pokoj, své křeslo a pořád se usmívá.

Jak už bylo řečeno, otázek je spousta, odpovědi ale chybí. Přitom tyto příběhy možná více než cokoliv jiného ukazují absurditu a hrůzu války i po 80 letech.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme