SÚJB prosí kvůli radioaktivnímu válečku o pomoc veřejnost

Radioaktivní váleček z hřiště v pražském Podolí dál zaměstnává desítky lidí. Podle prvních výsledků měření jde zřejmě o takzvanou radiovou tubu, používanou v lékařství.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kovový váleček nalezený v pražském Podolí obsahoval radium 226.

Kovový váleček nalezený v pražském Podolí obsahoval radium 226. | Zdroj: ČTK

„Určitě se jedná o preparát, který obsahuje rádium 226, které bylo v minulosti hojně využíváno pro terapeutické účely zejména onkologických onemocnění. Pak se našly lepší metody a od rádia 226 se ustoupilo,“ potvrdila předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Pravděpodobnost, že jde o takzvanou radiovou tubu nebo radiovou jehlu v obalu, je podle ní vysoká. Přesto SÚJB doufá, že pomůže i veřejnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová ve večerních Ozvěnách dne

„Nechali jsme obrázek předmětu zveřejnit kde to jen šlo, možná, že některý z pamětníků pozná, o jaký zdroj záření jde a obrátí se na nás s vysvětlením,“ věří Drábová.

Její úřad čeká také na to, až dokončí zkoumání pracovníci Ústavu jaderného výzkumu v Řeži. Radiové tuby totiž mívaly od 50. let minulého století vyražená čísla.

Radium, které váleček obsahuje, je podle Drábové velmi nepříjemný zdroj, jehož radioaktivita je poměrně vysoká. Nicméně intenzita tohoto záření velmi prudce klesá se vzdáleností. Zdroj byl navíc stíněný vrstvou zeminy.

„Už na lavičce, která byla asi metr od zdroje, nebyla intenzita záření nijak dramatická. Kdyby tam člověk pobýval hodinu denně každý den v roce, dostal by zhruba tolik záření, kolik dostane od přírodního pozadí radonu nebo kosmického záření také za celý rok,“ řekla Dana Drábová.

Podobný případ před 40 lety

O tom, kde se váleček na hřišti vzal, se zatím jen spekuluje. Drábová připouští, že ho možná někdo odhodil záměrně, aby se takového odpadu řízeně zbavil.

„Mohlo se také stát, že se zdroj v této lokalitě vyskytoval několik desítek let a při nějakých zemních úpravách se dostal blíže k povrchu.“

Drábová zdůraznila, že jde o ojedinělou záležitost. Přesto si na jeden podobný případ vzpomněla.

„V 70. letech minulého století se defektoskopické firmě podařilo na Sokolovsku vytrousit iridiový zářič. Bylo to v blízkosti školy a než se našel, byla to velmi nepříjemná situace.“

Igor Maňour, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme