Šéfka lékového ústavu: Po závažné reakci na první dávku AstraZenecy je možné očkovat jinou vakcínou

Při nedostatku vakcín nebo závažné reakci po první dávce očkování od firmy AstraZeneca je možné aplikovat vakcínu od jiného výrobce. Rozhodne o tom lékař. Radiožurnálu to řekla šéfka Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irena Storová. Podle ní je takový postup v souladu s rozhodnutími Evropské lékové agentury.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zda půjde vakcíny kombinovat i z jiných než zdravotních důvodů, se podle Storové zatím neví, chybí dostatečná data | Foto: IPA/Sipa USA | Zdroj: Reuters

„Pokud by se po první dávce vakcíny AstraZeneca vyskytla kontraindikace, která je jasně specifikována v rozhodnutí o registraci, tak potom na základě doporučení lékaře může být aplikována mRNA vakcína, což je vakcína od firem Pfizer nebo Moderna,“ uvedla šéfka SÚKL Irena Storová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si vyjádření šéfky SÚKL Ireny Storové.mp3

Nadále prý ale platí, že očkování by mělo být zahájeno a ukončeno primárně stejnou vakcínou. Zda půjde vakcíny kombinovat i z jiných než zdravotních důvodů, se podle Storové zatím neví, chybí dostatečná data. Storová chce počkat na výsledky randomizovaných studií.

Česká vakcinologická společnosti kombinování vakcín už teď považuje za bezpečné. „Shodli jsme se na tom, že studie, které proběhly ve Španělsku nebo ve Velké Británii, v tuhle chvíli poskytují informace o tom, že kombinovatelnost je možná,“ popsal šéf vakcinologů Roman Chlíbek.

Vakcíny fungují, ukazují čísla. Po první dávce se nakazilo necelých 22 tisíc lidí z 2,47 milionu

Číst článek

Podle něj je tento postup vhodný zvlášť u lidí, kteří odmítají druhou dávku vakcíny firmy AstraZeneca. „Ať už ze zdravotního, nebo jakéhokoli jiného důvodu, třeba i ze strachu. Než aby šli na druhou dávku, nepůjdou na žádnou. To je pro nás nepřijatelné,“ dodal Chlíbek s tím, že po jedné dávce není ochrana dostatečná, a už vůbec ne proti delta mutaci koronaviru.

Klinická skupina ministerstva zdravotnictví stejně jako šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO) s rozhodnutím o větším kombinování vakcín vyčkávají na stanovisko Evropské lékové agentury.

O tom, že Česko by mohlo vakcíny začít kombinovat, pokud to Evropská léková agentura schválí, mluvil v rozhovoru pro deník Právo také premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Matěj Skalický, Janetta Němcová, Kateřina Součková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme