Kontroly odhalily nelegální vývoz léčiv z Česka. Zmizelo nejméně 130 tisíc balení za 67 milionů korun

Z Česka byly podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nelegálně vyváženy léky na předpis, zřejmě šlo o organizovanou činnost. Podle kontrol provozovatelů lékáren zmizelo nejméně 130 tisíc balení za 67 milionů korun. Podle ředitelky SÚKL Ireny Storové může být celková cena dvojnásobná i vyšší. Česká lékárnická komora označila takovou praxi za opovrženíhodnou a vyzvala k jejímu tvrdému trestání. Změna zákona ji prý nevyřeší dostatečně.

Praha (Aktualizováno: 15:50 25. 1. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky si tak české lékárny sice objednaly, nevydávaly je ale českým pacientům a vůbec je neevidovaly ve svých skladových zásobách (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Provozovatelům za nedostatky ve vedení evidence skladových zásob a výdeje v lékárnách udělil ústav pokuty za 10,5 milionu korun. Storová chce změnu zákona, která by umožnila tvrdší postihy. 

V Česku chybí sirupy na horečku pro děti. Lékový úřad vyjednal mimořádnou dodávku 350 tisíc balení

Číst článek

„Kontroly odhalily celkem čtrnáct případů, kdy si provozovatelé lékáren objednali léčivé přípravky, ale nezavedli je do lékárenských systémů,“ uvedla Storová. „Máme podezření, že jde o nelegální organizovanou činnost, která má za cíl tato léčiva vyvézt do zahraničí,“ dodala.

Léky si tak české lékárny sice objednaly, nevydávaly je ale českým pacientům a vůbec je neevidovaly ve svých skladových zásobách. Šlo například o léky na diabetes, astma, chronickou obstrukční plicní nemoc, vysoký krevní tlak či cholesterol, na epilepsii nebo proti krevní srážlivosti. Podle Storové se jednalo hlavně o léky, které jsou v zahraničí dražší než v České republice, kde je cena regulovaná.

„Takové léky pak mohou chybět pro české pacienty,“ uvedla. V dosavadních kontrolách podle ní SÚKL nenarazil na podobné zacházení s antibiotiky nebo sirupy proti horečce, s jejichž nedostatkem se Česko v uplynulých měsících potýkalo. Kontroly dále pokračují.

Podobných případů je více

„Máme jasné signály, že tato odhalení nejsou konečná. Celková cena může být i dvojnásobná nebo vyšší. Další řízení probíhají, nejsou pravomocně ukončena,“ vysvětlila. Jedna z kontrol podle ní například prokázala, že provozovateli lékáren se za třináct měsíců ztratilo ze systému více než 31 tisíc balení léčiv v hodnotě 17,5 milionu korun.

V lékárnách chybí léky na bolest a horečku pro děti. ‚Během září budou,‘ říká ředitelka lékového ústavu

Číst článek

SÚKL podle Storové informoval Generální ředitelství cel, finanční ředitelství, policii, Českou lékárnickou komoru a ministerstvo zdravotnictví. Kraje podle ní mohou takovým provozovatelům i odebrat povolení k lékárenské činnosti. „Chceme navrhnout změnu zákona, aby bylo možné udělovat vyšší pokuty nebo případně zakázat činnost,“ doplnila.

Podle České lékárnické komory jsou problémy dlouhodobé a zákon o léčivech neumožňuje Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv odhalovat a trestat nezákonný vývoz léků dostatečně. „Přesto dosud nebyla navržena změna zákona o léčivech, která by Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv umožňovala účinnější odhalování a trestání nezákonných vývozců léků,“ uvedla komora.

„Navýšení pokut je spíše rezignací na skutečnou snahu řešit jádro problému, neboť jde o pokutu za přestupek spočívající v neplnění povinnosti vedení řádné evidence léčivých přípravků v lékárně, nikoliv za přestupek spočívající v nezákonném vývozu léků,“ doplnili zástupci lékárnické komory.

SÚKL by měl podle nich poskytovat komoře podklady, aby mohla se svými členy, kteří se na nelegální činnosti podílejí, vést disciplinární řízení. Mohli by být i vyloučeni z komory, čímž by přišli o možnost vykonávat povolání lékárníka. „SÚKL této nabídky zatím nikdy nevyužil a nepředal lékárnické komoře údaje umožňující zahájit disciplinární řízení,“ doplnila komora.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme