Výrobce stahuje jednu šarži léku Ibalgin Junior pro děti od 6 let, může ohrožovat zdraví pacientů

Farmaceutická společnost Sanofi-Aventis stahuje z trhu Ibalgin Junior šarže číslo 8K0151. Může v něm být cizorodá látka. Volně prodejný lék užívají ke zmírnění bolesti a teploty děti od šesti do dvanácti let. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv nelze vyloučit, že by při požití léku mohlo být ohroženo zdraví pacientů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní ústav pro kontrolu léčiv varuje před Ibalginem Junior šarže 8K0151. | Foto: Sanofi Aventis

Přípravek této konkrétní šarže je na trhu od poloviny října. Lék má kód SÚKL 0229521, jeho objem je 100 mililitrů a datum spotřeby má do července 2020.

SÚKL stahuje některé léky na vysoký krevní tlak, vyskytla se u nich závada jakosti

Číst článek

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) předpokládá, že se stahování dotkne asi 1660 balení. Mohou být v lékárnách, nebo u pacientů. Lidé by měli lék vrátit do lékárny.

„Přestože farmaceutická společnost Sanofi-Aventis k této šarži neeviduje žádné nežádoucí účinky, přistoupila ke stahování šarže až z úrovně pacientů, aby eliminovala i to nejmenší nebezpečí pro pacienta,“ uvedl SÚKL.

Lékárna vrácená balení vymění za jinou šarži tohoto přípravku, nebo vrátí peníze proti předloženému účetnímu dokladu. Pokud ho lidé nebudou mít, zaplatí jim lékárna 160 korun za jedno balení, což orientačně odpovídá průměrné ceně, za kterou se lék prodává. Načatá i nenačatá balení mohou lidé vracet do 31. ledna 2019.

SÚKL upozorňuje, že na trhu jsou jiné volně prodejné léky na teplotu a bolest u dětí. „O vhodné náhradě se poraďte se svým lékárníkem, farmaceutickým asistentem nebo kontaktujte lékaře,“ dodal ústav.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme