SÚKL stahuje některé léky na vysoký krevní tlak, vyskytla se u nich závada jakosti

Státní ústav pro kontrolu léčiv stahuje kvůli závadě jakosti některé léky obsahující látku valsartan. Ty jsou předepisovány na vysoký krevní tlak, po infarktu myokardu a při chronickém srdečním selhání. Opatření se týká všech šarží přípravků Blessin, Blessin Plus H, Kylotan Neo, Kylotan Plus H, Valzap, Valzap Combi a Vanatex HCT.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky. Ilustrační foto. | Foto: Andres de Armas | Zdroj: Fotobanka Unsplash

Ve stahovaných lécích by mohla být nečistota N-nitrosodimetylamin. „Tato látka se vyskytuje mimo jiné i ve vodě, půdě, okolním prostředí, alkoholu, cigaretovém kouři a některých potravinách, jako například v masných a uzených výrobcích. Její přítomnost v léčivém přípravku je dlouhodobě neakceptovatelná," uvedl lékový úřad.

„Užíváním stahovaných léčivých přípravků s valsartanem nehrozí pacientům bezprostřední zdravotní nebezpečí.“

SÚKL

Léky s obsahem valsartanu užívají pacienti s vysokým krevním tlakem, chronickým srdečním selháním a po nedávno prodělaném infarktu myokardu. Pokud lidé některý ze stahovaných přípravků užívají, bez porady s lékařem by neměli léčbu přerušovat. „Užíváním stahovaných léčivých přípravků s valsartanem nehrozí pacientům bezprostřední zdravotní nebezpečí," uvedl ústav.

Při nejbližší příležitosti by se ale pacienti měli k lékaři dostavit a ten jim předepíše vhodnou náhradu. Existuje možnost výběru z více léčivých přípravků, proto není léčba ohrožena. „Pokud máte opakovací recept, navštivte svého lékaře ještě před vyzvednutím dalších balení v lékárně," dodal Státní úřad na kontrolu léčiv. Nevyužívané léky včetně neotevřených balení by měli lidé odevzdat k likvidaci v lékárně.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme