Švýcarsko 0:2 Česko

V některých baleních léku na depresi Citalec 20 byly jiné tablety. Záměna nepředstavuje nebezpečí

Státní ústav pro kontrolu léčiv upozornil na to, že v jednom balení léku na depresi Citalec 20 mg byly nalezeny blistry jiného přípravku, a to léku Zirid 50 mg. Ten je určen k léčbě obtíží způsobených zpomaleným vyprazdňováním žaludku a pro jiný než český trh.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Správný blistr v balení léčivého přípravku Citalec.

Správný blistr v balení léčivého přípravku Citalec. | Zdroj: SÚKL

Záměna obou přípravků nepředstavuje podle ústavu pro léčiva bezprostřední závažné ohrožení zdraví pacienta, nelze však vyloučit sníženou účinnost či neúčinnost nastavené léčby. Ústav proto pacientům doporučuje, aby obsah balení léku Citalec zkontrolovali. V páteční tiskové zprávě o tom informovala mluvčí ústavu Barbora Peterová.

„Záměna nastala s velkou pravděpodobností u slovenského výrobce léku, kdy ve výrobní lince zůstal přípravek z předchozího výrobního procesu. Pacienty můžeme ujistit, že se nejedná o padělek,“ uvedl ústav pro léčiva.

Nesprávný blistr v balení léčivého přípravku. | Zdroj: SÚKL

Blistry jsou označeny správně, proto je lze na první pohled rozeznat. Pokud se shoduje název a síla léku na krabičce a na blistru, tedy Citalec 20 Zentiva, nejde o záměnu a přípravek mohou lidé bez obav i nadále používat.

V případě, že jsou název a síla léku na krabičce a blistru jiné, měl by pacient lék přestat užívat a vrátit jej v lékárně. „Nejlépe však v té, ve které byl vydán. Lékárna vrácené balení vymění za jiné, nedotčené závadou v jakosti. Vrátit je možné načatá i dosud nepoužitá balení,“ uvedl ústav pro léčiva.

Záměna se vyskytla u šarže 2140918 s dobou použitelnosti do 31. srpna 2020. Dotčená šarže je na trhu od prosince 2018.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme