Šuman zveřejnil další nahrávku, týká se firmy FAU. Manipulace, komentuje to Babiš

Na twitterovém účtu s názvem Skupina Šuman byla v neděli zveřejněna nahrávka, ze které zní hlas Andreje Babiše (ANO). Ten na ní mimo jiné pronáší větu, že „naši klekli na tu FAU Přerov“. Server iROZHLAS.cz požádal bývalého ministra financí o ověření autenticity nahrávky, ten záznam označil za manipulaci.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Zdroj: Reuters

„Vlečka v mojí chemičce patří týmto zm***m. Naši klekli na tu FAU Přerov, takže to je v insolvenci, odstavený účty, vagóny, ještě vlastně Slovnaft,“ zní hlas Andreje Babiše v nahrávce. Začíná tím, že zmíněná firma „jde do p**e“ a jak říká, jedná se o shodu náhod.

'FAU Přerov je jen špička ledovce. Náhrady škod zaplatíme všichni.' Politici reagují na nahrávku s Babišem

Číst článek

Babiš dále označuje firmu FAU za „zločineckou bandu“, která dluží státu na daních asi 200 milionů a kterou „teď“ odkoupil Tomáš Pitr. Časově by se tak pořízení záznamu shodovalo s dobou, kdy byla firma FAU odkoupena, tedy v červenci roku 2016, jak o obchodu informoval server Česká justice.  

Server iROZHLAS.cz požádal Andreje Babiše o ověření autenticity nahrávky: „Nezlobte se, ale já už opravdu nebudu neustále komentovat nelegálně pořízené zvukové nahrávky, které mne mají za pomoci manipulace pouze poškodit,“ sdělil přes SMS. Na další otázky už nereagoval.

Kdo měl „kleknout“ na firmu FAU?

Opavská firma FAU, za kterou stojí podnikatel Vojtěch Csabi, obchodovala s palivy přes dvacet let. Za tu dobu zaplatila na daních státu přes 17 miliard korun. Situace se změnila, když jeden z obchodních partnerů FAU zkrachoval a nezaplatil z obchodu s naftou dováženou ze Slovenska více než 200milionovou DPH.

Protože jejím ručitelem byla právě firma FAU, začala finanční správa na konci září 2016 vymáhat daňové dluhy a obstavila jí veškerý majetek kvůli pohledávce ve výši 850 milionů korun. V té době byl Babiš ministrem financí.

Finanční správa zničila firmu překážející chemičce Agrofertu. Nezákonné, rozhodl soud

Číst článek

Společnost tehdy označila postup státu za likvidační a obrátila se na soud.

Jak upozornily Hospodářské noviny v pátek, výklad, kterým se daňové orgány snažily obhájit vymáhání spotřební daně, označil nakonec ostravský soud za absurdní.  „Podle soudu si daňová správa protiřečí, když na jednu stranu vyzývá FAU k úhradě daně, čímž obchod posvěcuje, a na stranu druhou tvrdí, že firma byla účastníkem podvodu. Proti rozhodnutí správa podala kasační stížnost.“

Ještě před nedělním zveřejněním nahrávky se Generální finanční ředitelství i holding Agrofert od jakýchkoli souvislostí s účelovou likvidací firmy distancovaly.

Nikdy jsme o FAU zájem neměli a nemáme a s nikým jsme o tom nejednali. Agrofert s touto firmou nemá nic společného," reagoval tiskový mluvčí holdingu Agrofert Karel Hanzelka pro Hospodářské noviny. Souvislosti naznačené v článku (Hospodářských novin, pozn. red.) odmítáme jako zcela absurdní," reagovala v pátek Gabriela Štěpanyová z tiskového oddělení finanční správy.

Finanční správa jakoukoliv souvislost s kauzou FAU odmítá „jako zcela absurdní“. „Finanční správa pracuje zcela samostatně, a to na základě vlastní analytické činnosti, nikoliv na základě jakýchkoliv zadání. V jednotlivých daňových řízeních je striktně vázána mlčenlivostí, žádné informace třetím osobám, tedy ani ministru financí, neposkytuje. Ministr financí není oprávněn do jednotlivých případů jakkoliv zasahovat,“ informovala server iROZHLAS.cz mluvčí Gabriela Štěpanyová.

„Finanční správa je připravena svůj postup v daném případě v plném rozsahu obhájit a své důkazy a argumenty již také sdělila Nejvyššímu správnímu soudu. Abychom se mohli vyjádřit k podrobnostem daného případu, uvítali bychom, aby nás daňový subjekt zbavil mlčenlivosti,“ dodala Štěpanyová.

Redakce se v souvislosti s uveřejněním nahrávky pokusila získat opětovné vyjádření mluvčího Agrofertu. Ten zatím nereagoval.

bar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme