Na horách přituhuje. Teplota na Šumavě spadla pod minus 20. Vítr přerušil provoz lanovek na Ještěd

Nejnižší hodnoty naměřili meteorologové na Rokytské slati, kde bylo minus 22,6 stupně. Na Březníku zaznamenali minus 22,3 stupně. Extrémní počasí hlásí také na Liberecku. Silný vítr zastavil ve čtvrtek ráno provoz kabinové lanovky na vrchol Ještědu. Rychlost větru na trase dosahovala téměř 80 kilometrů v hodině. Pro provoz je přípustných 58 km/h.

Šumava/Ještěd Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V pátek by ještě mělo mrznout, ale o víkendu má přijít obleva. | Zdroj: Fotobanka Pixabay

„Kromě těch šumavských míst se v Jihočeském kraji pohybovaly teploty od minus šesti do minus deseti stupňů,“ uvedl. Dodal, že v nejbližších dnech meteorologové očekávají oteplení.

Sever a východ Čech podle meteorologů zasáhne silný vítr, na horách o síle vichřice

Číst článek

„V pátek by ještě mělo mrznout, ale o víkendu má přijít obleva,“ řekl František Vavruška z českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

Jihočeské silnice jsou po ránu téměř všude sjízdné bez omezení. Řidiči musejí být obezřetnější na vozovkách nižších tříd na Prachaticku a Strakonicku.

Silný vítr v krajích

Mimo provoz zřejmě zůstane kabina po celý den. Meteorologové vydali na dnešek výstrahu před silným větrem, který může na hřebenech severočeských hor dosáhnout v nárazech síly vichřice. Výstraha platí pro celý Liberecký kraj a Vysočinu a pro okresy Jindřichův Hradec, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Náchod, Trutnov a Děčín z dalších krajů. Konec výstrahy stanovili meteorologové na pátečních 15.00.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí, v provozu je už 85 let. V minulosti stávala kvůli větru zhruba dvakrát až třikrát za rok. V posledních letech ale větrných dnů na Ještědu přibývá. Loni stála osmnáctkrát. Přesto patřila loňská sezona k nejlepším v posledních letech. Na vrchol lanovka vyvezla 287 500 cestujících. Letos bylo podle Štěpána zatím výluk méně.

V jižních Čechách do úterního rána napadne až 25 centimetrů sněhu, hrozí ledovka

Číst článek

Na náklady Československých státních drah vybudovala lanovku chrudimská firma František Wiesner. Stavba začala 15. června 1932 a do provozu byla dráha uvedena 27. června 1933. V letech 1971 až 1975 byla lanovka modernizována.

Trať je dlouhá 1188 metrů a v nejvyšším bodě se lanovka dostává 30 metrů nad zem. Využívají ji především turisté z Česka, Německa a Polska. Z vrcholu Ještědu jsou za pěkného počasí vidět Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory, Český ráj a České středohoří.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme