Šumavské obce cítí historickou šanci prosadit své zájmy

Obce na Šumavě po dvaceti letech existence národního parku věří, že politici a orgány ochrany přírody konečně vyslyší jejich požadavky na sociálně ekonomický rozvoj. Naději starostů šumavských obcí, že ochrana životního prostředí nebude dále vyklidňovat území, posílilo jejich setkání se členy parlamentního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj a s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šumava | Foto: Jiří Kamen | Zdroj: Český rozhlas

Předseda svazu obcí Národního parku Šumava Jiří Hůlka byl s výsledky jednání spokojený.

„Mám pocit, že mluvím s prvním ministrem životního prostředí a s prvním ředitelem Národního parku, který mi rozumí, a ví, že mluvím česky. A je potřeba člověk jako normální živočišný druh do šumavské přírody opět zahrnout a počítat s ním právě při organizování způsobu ochrany životního prostředí,“ řekl Jiří Hůlka.

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa v Srní zdůraznil, že překonání nedůvěry obcí bude zásadní v přípravách zákona o Národním parku Šumava. Účastníci jednání se shodli, že tato legislativní norma je nutná pro jasná a dlouhodobá pravidla ochrany přírody i ekonomiku obcí v Národním parku Šumava.

„Snažíme se postupovat, jak nejrychleji je to možné. Ta pracovní skupina ministra sedí relativně velmi často. Ty schůzky probíhají skoro každý týden a snažíme se posunout to nějak dopředu,“ řekl Tomáš Chalupa.

Václav Malina, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme