Šumavské obce žalují ministerstvo životního prostředí. Kvůli plánu péče

Další obce z Klatovska žalují ministerstvo životního prostředí. Nyní podalo žalobu osm šumavských obcí, mezi nimi Modrava, Kvilda nebo Železná Ruda, a to kvůli postupu ministerstva při tvorbě plánu péče o národní park Šumava. Obce už jeden soud na toto téma vyhrály. Žalobou chtějí docílit toho, aby se ministerstvo vrátilo k už dohodnutému plánu péče.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

I. zóna národního parku

I. zóna národního parku | Foto: Jan Rosenauer

„Žaloba proti právě projednávanému plánu péče NP Šumava je pro nás překvapením i zklamáním. Ministerstvo životního prostředí nabídlo v posledním roce a půl obcím ležícím v Národním parku Šumava nadstandardní spolupráci,“ říká k podané žalobě mluvčí ministerstva životního prostředí Jana Taušová.

Předseda Svazu obcí NP Šumava a nezávislý starosta Modravy Antonín Schubert je ale názoru, že se na Šumavě upřednostňuje diktát, který je mediálně obhajován jako dialog.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šumavské obce se přou s ministerstvem životního prostředí kvůli plánu péče. Více zjišťovala Jitka Englová

Ministerstvo totiž podle něj nerespektuje rozsudek Městského soudu v Praze, který při první žalobě dal obcím za pravdu a jehož verdikt následně potvrdil i Nejvyšší správní soud, ke kterému se ministerstvo odvolalo.

„Městský soud v Praze rozsudkem nařídil některé kroky, které musí ministerstvo životního prostředí učinit. Musí s obcemi projednávat ten plán péče, který byl dohodnut,“ tvrdí Schubert.

Ministerstvo místo toho začalo projednávat plán péče zcela nový. Podle mluvčí Jany Taušové ale v ničem nepochybilo.

Plán péče o národní park stanovuje úkoly pro ochranu ekosystémů, rostlin a živočichů. Určuje formu péče o les či vzhled krajiny a formuje podmínky pro dopravu, turistiku a hospodaření na území parku.

„Ministerstvo je přesvědčeno, že se zcela řídilo právním názorem v rozsudku správního soudu, když zrušilo napadený plán péče vydaný v loňském roce a začalo projednávat návrh nový,“ říká Taušová.

Na takzvaném dohodnutém plánu péče se přitom podle Schuberta pracovalo několik let. „Analytická část se zpracovávala asi čtyři roky, pak se dva roky zpracovávala návrhová část,“ uvádí.

K novému plánu péče obce vznesly zhruba 150 rozporů.

Jitka Englová, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme