Summit EU-Čína: ekonomika, ekologie i lidská práva

Světová hospodářská krize, ekonomické vztahy a také problematika lidských práv, takový byl program summitu Evropská unie-Čína v Praze. Obě strany označily dnešní setkání za milník ve vzájemných vztazích. Summit je druhou velkou akcí českého předsednictví, kterou vedl prezident Václav Klaus. Za Evropskou komisi se ho účastnili její šéf José Barroso, Čínu zastupoval premiér Wen Ťia-pao.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

summit EU-Čína v Praze

summit EU-Čína v Praze | Zdroj: ČTK

EU se s Čínou dohodla na posílení spolupráci ve vědě a technice. Zástupci obou stran uzavřeli mimo jiné dohodu o partnerství, která by měla vést k lepší ochraně duševního vlastnictví, a zamezit tak kopírování technologií a padělání zboží.

Na schůzce došlo i na ochranu životního prostředí. Politici chtějí zavést technologii spalování uhlí s minimálními emisemi, při které se uhlík zachycuje a geologicky ukládá. Tento postup by měl výrazně přispět k omezování emisí skleníkových plynů.

Dalším ostře sledovaným tématem bylo porušování lidských práv. Prezident Klaus po jednání řekl, že lidská práva budou součástí strategického dialogu mezi EU a Čínou. Čínský premiér Wen Ťia-pao se ale o lidských právech ve svém projevu nezmínil.

Jednání politiků doprovázelo několik akcí na podporu dodržování lidských práv v Číně. Před čínským velvyslanectvím během dne meditovali zástupci hnutí Fa-lun-kung. Česká odbočka Amnesty International zase pod Hradem pořádala "paralelní summit" kritiků Číny.

O evropsko-čínském summitu jsme mluvili v podvečerním Radiofóru. Záznam pořadu najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Igor Maňour, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme