Pandora Papers, koronavirus i otázky od umělé inteligence Matildy. Osm lídrů se utkalo v superdebatě

Předvolební superdebata na České televizi | Zdroj: Reprofoto ČT24

Předsedové politických stran a hnutí s největší šancí na zvolení v nadcházejících parlamentních volbách se ve středu večer střeli ve vysílání České televize v další předvolební debatě. Novinkou bylo zapojení umělé inteligence, která dostala možnost položit politikům dotaz. V hlavní části lídři debatovali hlavně o pandemii koronaviru, plánech na povolební vyjednávání nebo kauze Pandora Papers, v níž figuruje i český premiér Andrej Babiš (ANO).

Praha (Aktualizováno: 22:24 6. 10. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Vše bylo podle zákonů. Dělal jsem to podle toho, jak mi to doporučila realitní kancelář,“ odpověděl Babiš na otázku ohledně zjištění v kauze Pandora Papers. „Podepisoval jsem dokumenty pro firmu, která nakupovala nemovitost, a ty z offshorových firem nejsou zakázané,“ doplnil.

Model STEM týden před volbami: vyhrálo by hnutí ANO, ČSSD by se do sněmovny nedostala

Číst článek

Lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS) reagoval slovy, že je zklamán z toho, jak „na titulních stránkách světových médií máme místo úspěchů opět skandály pana Babiše“. Vít Rakušan (STAN) na Babišův argument, že kauza má za cíl ovlivnit výsledek českých parlamentních voleb tím, odpověděl, že na zjištěních pracovalo celosvětově 600 novinářů. „Myslím si, že celý svět zajímá více Shakira, než kauzy českého premiéra,“ míní Rakušan.

Podle Roberta Šlachty (Přísaha) a Zuzany Majerové Zahradníkové (Trikolora) by premiérovy transakce měly prošetřit české orgány. „Minimálně polovina z vás káže vodu a pije víno,“ zdůraznila Majerová Zahradníková.

Předseda KSČM Vojtěch Filip považuje debatu okolo premiérovy kauzy v předvolební debatě za nemístnou. „V tuhle chvíli se máme bavit o budoucnosti České republiky a ne o tom, co mají možná vyšetřovat orgány. Věci, které pochází od pana Soroše, nepotřebuji poslouchat,“ řekl Filip.

‚Pandemie tu nebyla‘

Předsedkyně Trikolory zopakovala své dřívější tvrzení, že „z pohledu čísel a logiky tu pandemie nikdy nebyla“ – podle ní navíc nebyla předem vyhlášena epidemie. Společně s Tomiem Okamurou (SPD) zdůraznili, že očkování musí zůstat dobrovolné.

„Budu do poslední chvíle hájit statisíce občanů České republiky. Nevím, proč bych se měl nechat naočkovat,“ řekl Okamura.

Volební vizitky: pět otázek, stejný časový limit. Představujeme kandidáty do Poslanecké sněmovny

Číst článek

Fiala společně s Babišem vyzdvihli roli očkování jako hlavní cesty pro boj s covidem. Premiér následně kritizoval opozici, jak úsilí vlády během pandemie bojkotovala a „házela jim klacky pod nohy“. „Děláme kampaň, přesvědčujeme lidi, aby se nechali naočkovat, pouštíme jim televizní spoty. Chtěli jsme pomoc od opozice, ta nám nikdy nepomohla,“ ohradil se Babiš.

S kým jednat?

Lídři stran a hnutí také odpovídali na otázku, s kým by byli po případném zvolení ochotní jednat. „Jsme připraveni vládnout s těmi, kteří nejsou schopni podporovat populismus a rozkrádání,“ řekl Fiala s tím, že společně s koalicí Spolu se ke politické změně hlásí i Piráti se STAN. Ti si pak podle Rakušana neumí představit spolupráci s ANO, KSČM a SPD.

Hamáček nevyloučil pokračování vládní koalice s hnutím ANO. „Pokud by se nám podařilo prosazovat naše programové priority jako doposud, tak je to jedna z možností,“ řekl předseda sociální demokracie.

Ostatní již tak konkrétní nebyli. „Buď budeme ve vládě, nebo budeme v opozici. To je jednoduché,“ řekl Okamura. Komunisté a Trikolora jsou připraveni jednat s kýmkoliv, kdo bude mít o spolupráci zájem.

Voliči nechtějí koalici ANO s Piráty a Starosty. Nejpřijatelnější premiér je Babiš, říká průzkum

Číst článek

Poprvé v historii televizních debat pokládala dotazy i umělá inteligence – zformulovány byly na základě politických programů jednotlivých kandidátů a jejich životopisů. Například Babiše se zeptala na jeho vizi budoucnosti, Fialy na regulaci umělé inteligence, Okamury na výběr superschopnosti, Filipa a Majerové zahradníkové na regulaci sociálních sítí pro děti a Rakušana na digitalizaci výpočtu daní.

„Chtěl bych, aby stát šel lidem naproti. Ale neumím si představit, že vstupní údaj bych do systému nezadal já, kterého se daňové přiznání týká. Vstup zadávám já, zbytek nechávám na našich uměle inteligentních úřadech,“ uvedl Rakušan.

Místo Bartoše Rakušan

Pozvání do debaty přijali předseda hnutí ANO Andrej Babiš, lídr koalice Spolu Petr Fiala (ODS), předseda STAN Vít Rakušan, šéf SPD Tomio Okamura, předseda ČSSD Jan Hamáček, předseda KSČM Vojtěch Filip, Zuzana Majerová Zahradníková z TSS a Róbert Šlachta z hnutí Přísaha.

Rakušan absenci lídra Pirátů Ivana Bartoše odůvodnil tím, že jejich uskupení je „koalicí rovnocenných partnerů“. V předvolebních debatách se tak podle předsedy STAN střídají. Bartoš stále zůstává kandidátem koalice na premiéra, ujistil Rakušan.

Sněmovní volby proběhnou již tento týden, a to 8. a 9. října. První hlasy ale mohli lidé odevzdat od středy, kdy začalo drive-in hlasování lidí v karanténě či izolaci kvůli covidu-19.

Volby 2021

tzr, til Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme