Sněmovní výbor podpořil Babišův návrh na zrušení superhrubé mzdy. Podle Schillerové je lepší

Sněmovní rozpočtový výbor ve středu zaujal doporučující stanovisko k návrhu premiéra Andreje Babiše na zrušení superhrubé mzdy. Místo ní by se měly hrubé mzdy zaměstnanců zdaňovat sazbou 15 procent a u příjmů asi nad 140 000 korun měsíčně sazbou 23 procent. Babiš chce tento návrh vložit do vládního daňového balíčku. Výbor ve středu projednával pozměňovací návrhy a zaujímal k nim stanovisko.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Andrej Babiš | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Ministerstvo financí premiérův návrh podporovalo. Pro podporu Babišova návrhu hlasovalo devět přítomných poslanců ANO a jeden poslanec SPD. Poslanci KSČM, která vládu ve Sněmovně toleruje, se zdrželi.

Taxikářům na podzim dramaticky klesají tržby. O jejich služby není kvůli zákazu vycházení zájem

Číst článek

K návrhu vicepremiéra a předsedy koaliční ČSSD Jana Hamáčka, který předkládá sazby 19 a 23 procent, zaujal výbor negativní stanovisko. Také ministerstvo financí jeho návrh odmítlo. Výbor dnes rovněž podpořil návrh poslance Pirátů Mikuláše Ferjenčíka zvýšit základní daňovou slevu na poplatníka o 180 korun měsíčně.

S obdobným návrhem přišel Hamáček, který chce slevu zvýšit ročně na 27 240 korun. K jeho návrhu ale výbor nezaujal stanovisko. Babišův návrh by představoval výpadek příjmů státního rozpočtu asi 52 miliard korun.

Jeho návrh proto navíc obsahuje i novelu zákona o rozpočtové odpovědnosti a rozvolňuje její pravidla. Proti tomu se postavila Národní rozpočtová rada. Podle ní by jeho návrh pouze zásadním způsobem prohloubil nerovnováhu veřejných financí a nepřinesl by významnější pozitivní dopady na ekonomickou situaci v České republice.

Kalousek si dal pivo v zavřené restauraci. ‚Nesrovnávejte mě s Prymulou, já jsem nepařil,‘ brání se

Číst článek

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ve středu řekla v reakci na dotazy členů výboru, že ministerstvo podpořilo Babišův návrh, protože obsahuje i rozvolnění pravidel rozpočtové odpovědnosti. „Umožňuje to, abychom lidem skutečně pomohli,“ uvedla.

Zdůraznila, že bez rozvolnění pravidel rozpočtové odpovědnosti by nesestavila rozpočet na rok 2022. Poslankyně Starostů Věra Kovářová ministryni vytkla, že i když nynější premiér Babiš superhrubou mzdu kritizoval, odmítal ji zrušit a peníze z jejího zdanění vybíral do státního rozpočtu. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme