Švachula po více než roce a půl opustil vazbu. Pohyb souzeného exradního bude monitorovat náramek

Bývalý politik hnutí ANO Jiří Švachula opustil ve čtvrtek odpoledne vazební věznici v Brně. Je souzený v případu rozsáhlé korupce na radnici Brno-střed. Krajský soud v Brně rozhodl o propuštění Švachuly z vazby po roce a půl. Vyšel z věznice předním vchodem. Má elektronický náramek na kontrolu pohybu, musí se hlásit probačnímu úředníkovi a nesmí překročit státní hranice.

Aktualizováno Brno (Aktualizováno: 16:24 5. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Švachula byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek na radnici | Zdroj: Profimedia

Švachula je poslední, kdo byl v takzvané kauze Stoka ve vazbě. Případem Stoka se začal brněnský krajský soud zabývat letos v září, tedy po roce a půl od policejní razie na radnici Brno-střed. Švachula byl podle státního zastupitelství hlavou skupiny, která ovlivnila desítky zakázek na radnici. Výše úplatků podle spisu dosáhla 47 milionů korun. Hrozí mu až 16 let vězení. V případu je obžalováno 11 lidí a dvě firmy.

‚Bylo předem dohodnuté, kdo vyhraje.‘ Klíčový svědek v kauze Stoka popsal ovlivňování zakázek

Číst článek

O vazbě rozhodovaly soudy několikrát. Městský soud v Brně a následně krajský soud opakovaně nevyhověly žádosti o jeho propuštění z obav, že by mohl uprchnout do zahraničí.

Až v říjnu předsedkyně soudního senátu Jaroslava Bartošová rozhodla o propuštění politika z vazby náhradou za alternativní prostředky ve formě dohledu probačního úředníka, sledování pohybu přes elektronický náramek nebo odevzdání cestovního pasu.

Bývalý radní se však tehdy na svobodu nedostal, rozhodnutí nebylo pravomocné. Státní zástupce Radek Mezlík podal stížnost, které nakonec vrchní soud vyhověl. Mezlík novinářům řekl, že už vrchní soud připustil alternativní řešení pro to, aby Švachula mohl ven z vazby. Na základě toho ve čtvrtek sám Mezlík navrhl propuštění a po rozhodnutí se vzdal práva podání stížnosti. Jako příklad alternativ uvedl právě sledování pohybu. Švachula se také musí hlásit probačnímu úředníkovi jednou za dva týdny a nesmí vycestovat.

Švachula byl dříve místostarostou a při zásahu na radnici radním. Zastupitelé ho po zásahu odvolali z postu radního, sám se pak vzdal mandátu zastupitele. Hnutí ANO ho kvůli kauze vyloučilo ze svých řad. Kvůli možnému napojení některých lidí na kauzu předsednictvo hnutí ANO letos zrušilo brněnskou organizaci ANO a nyní ji nově skládá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme