Svatba, porod, povodeň i smrt – ne vždy máme nárok na placené volno

Volno v práci můžeme dostat z mnoha důvodů. Například když jsme nemocní, jdeme svědčit k soudu nebo darovat krev. Ale jsou i další důvody, se kterými se také často setkáme a kvůli kterým nás musí zaměstnavatel z práce omluvit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruce

Ruce | Foto: Fotobanka stock.xchng

Začněme jedním z těch radostnějších, a sice svatbou. Volno od zaměstnavatele dostaneme jak na svatbu svoji vlastní, tak na svatbu některých svých příbuzných.

„Na vaši vlastní svatbu vám poskytne dva dny, z toho jeden placený. Na svatbu vašeho dítěte jeden placený den a na svatbu vašich rodičů jeden neplacený den,“ říká advokátka Ladislava Jasanská.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak nárok na volno pojímají právní předpisy, zjišťoval reportér Petr Medek

Pokud se muži stanou otci, mají nárok jenom na převoz manželky nebo přítelkyně do porodnice a zpátky. Kdyby chtěli být u porodu, volno dostat nemusejí.

Pak je tu stěhování - tam záleží na tom, kam se stěhujeme - jestli do nájmu, nebo do vlastního.

„Pokud se budete stěhovat v rámci nájmu, tak nemáte nárok na nic, pokud se stěhujete do svého, tak máte nárok na dva neplacené dny. A pokud se stěhujete, protože to vyžaduje zaměstnavatel, tak v takovém případě vám náležejí dva placené dny,“ dodává Ladislava Jasanská.

Co když povedu dítě k lékaři - nárok na volno mám, ale jak dlouhé? To jsem se ptal Evy Dandové z Českomoravské konfederace odborových svazů.

„Platí, že jde o dobu nezbytně nutnou, která pokryje návštěvu u lékaře s tím, že dítě dovede zaměstnanec zpátky domů a pak docestuje do zaměstnání. I kdyby měl dojet jen na dvě hodiny.“

Podle stupně příbuznosti

Dostáváme se k událostem neradostným - když nám umře někdo blízký, zákony rozdělují tyto situace podle stupně příbuznosti. Při úmrtí manžela, druha nebo dítěte máme nárok na tři dny placeného volna - z toho jeden den na pohřeb.

Pokud zemře rodič, sourozenec, tchán nebo švagr, pak máme ze zákona nárok na jeden placený den na účast na pohřbu. Pokud pohřeb sami zajišťujeme, dostaneme jeden den navíc. Stejné je to i u vzdálenějších příbuzných.

Paragraf modrý | Foto: Filip Rožánek

Zákoník práce je ale jen minimem, všechno může být upraveno jinak v pracovní nebo třeba kolektivní smlouvě.

Posledním důvodem, který jsme vybrali - i když netradičním, ale aktuálním - je odstraňování následků přírodních živlů, jako bouřek nebo povodní.

„Dle mého názoru, protože všichni máme prevenční povinnost, tj. povinnost předcházet škodám, tak pokud mi dům zaplaví velká voda a nechal bych to ležet ladem, šel bych do práce, a tím by vznikla další škoda – tak v takovém případě bych měl zůstat doma a snažit se zabránit vzniku další škody,“ radí Ladislava Jasanská.

Vždy samozřejmě platí, že záleží na situaci a se zaměstnavatelem se můžeme domluvit.

Petr Medek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme