Češi si připomínali výročí 17. listopadu. Nechyběly pietní shromáždění, demonstrace ani kulturní akce

Česko si připomnělo uzavření vysokých škol nacisty a výročí sametové revoluce. Akce k událostem ze 17. listopadu v letech 1939 a 1989 ale byly kvůli epidemii koronaviru výrazně omezené. Lidé mohli za dodržení hygienických pravidel položit svíčky třeba na pražském Albertově, tradiční projevy byly ale zrušené. V 17 hodin a 11 minut zpěvačka Aneta Langerová z balkónu pražského Národního divadla zazpívala píseň Modlitba pro Martu.

Praha (Aktualizováno: 21:51 17. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Václavském náměstí se během odpoledne sešli odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru. Později se pochodem přesunuli přes Karlovo náměstí, podél řeky až na Národní třídu. Policisté během skce zadrželi dva demonstranty. Protestující se po návratu na Václavské náměstí rozešli.

Demonstraci vystřídal Koncert pro budoucnost, který netradičně probíhal kombinovaným online přenosem z Václavského náměstí, Obecního domu a dalších míst. Vystupující hudebníky střídali řečníci se svými projevy. Záznam přenosu můžete zhlédnout na facebooku České televize na odkazu zde.

K akcím k výročí uzavření vysokých škol nacisty a sametové revoluce se připojila také Univerzita Karlova, piety byly ale kvůli koronaviru omezené. Zástupci univerzity pouze položili svíčky a věnce. Odpoledne symbolicky v 17 hodin a 11 minut se pak univerzita přidala k iniciativě Korzo Národní - Díky, že můžem!.

Minutu po minutě. ‚Nahoře se krade!‘ skandoval průvod 17. listopadu 1989

Číst článek

Bez přítomnosti veřejnosti také univerzita odhalila v jedné z budov lékařské fakulty bustu lékaře Eduarda Alberta. Od jeho smrti letos v září uplynulo 120 let.

Od 17 hodin a 11 minut bylo víc než 40 významných budov v Česku a na Slovensku nasvícených v národních barvách. Ve stejný čas také zpěvačka Aneta Langerová z balkónu pražského Národního divadla zazpívala píseň Modlitba pro Martu. 

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) skrz twitterový účet ministerstva vyzval obyvatele Česka, aby letos zůstali doma.  „Tehdy bylo třeba jít na náměstí, dnes zůstaňte doma,“ vyzval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) na twitteru.

17. listopad si lidé připomínali i v dalších městech - například v Brně studenti připravili online festival nazvaný Brněnský sedmnáctý a například zlínská filharmonie připomněla výročí událostí 17. listopadu koncertem, který mohli lidé sledovat živě na facebooku. K dispozici je i záznam koncertu.

vtk, Vojtěch Tomášek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme