Svátek práce: pro strany agitace, odbory ho slaví komorně

Parlamentní strany dnes oslavují Svátek práce tím, že agitují před blížícími se volbami do sněmovny. Příznivci komunistů se v Praze sešli na Letné, sociální demokraté na Výstavišti. Pražany mířící na Petřín osloví u lanovky Koalice. Stranou prvomájových oslav zůstane jen ODS. Odbory se do pořádání nejrůznějších oslav a průvodů zatím nezapojí. Odboráři říkají, že přednost mají jiné akce. První máj si však vedení odborů tradičně připomíná na pražském Střeleckém ostrově u pamětní desky první oslavy svátku práce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

dohadování na komunistické demonstraci | Foto: Jan Rosenauer

Radiožurnálu to řekla její mluvčí Jana Kašparová: "Odbory nechaly umístit na Střeleckém ostrově, přímo na místě památného 1. máje, svoji desku, protože se už tehdá domnívaly, že je to jejich svátek a že jim ho ukradly politické strany a svým způsobem si ho přivlastnily."

Přestože se doba změnila, někteří lidé po oslavách svátku práce touží. A zdá se, že si to začínají uvědomovat i odboráři. "První takové aktivity se dějí v Brně. Pořádají tradičně už Prvomájovou odborovou tramvaj a myslíme si, že ta tradice se z hlediska odborů vrátí do regionů a potom třebas časem i do Prahy."

Zhruba 10 tisíc lidí přišlo spolu s komunisty oslavit svátek práce na Letenskou pláň v Praze. Projev šéfa strany Miroslava Grebeníčka uvedla recitací Jiřina Švorcová. Oslavy proběhly v klidu. Pouze asi desítka odpůrců komunismu postávala u přístupové cesty s transparenty "Rudá bída" a "KSČM - hrozba lidstva". Jejich akce se obešla bez incidentů. Sociální demokraté slaví první máj na Výstavišti a se zástupci Koalice se Pražané setkají u petřínské lanovky.

Markéta Kaclová, Dušan Valenta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme