Svátek Tří králů je blízký několika náboženstvím

Křesťané si dnes připomínají Tři krále. Svátek oslavující mudrce, kteří podle novozákonních evangelií navštívili krátce po narození Ježíše v Betlémě, je spojen také s charitativními projekty.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tříkrálový průvod na Hradčanském náměstí

Tříkrálový průvod na Hradčanském náměstí | Foto: Filip Jandourek

Petr Wagner, kazatel Československé církve husitské ve Světě o desáté připomněl, že východní křesťanství bude mít hlavní vánoční svátek zítra. „Zdá se mi, že na východě je větší důraz kladený na to, že je to zároveň svátek Zjevení Páně, což znamená svátek Kristova křtu.“

„Z východu také přichází doplňující tradice ke Třem králům, jako ke třem osobám, nevíme přesně zda byli tři – odvozuje se to od Matouše, podle třech darů. Nicméně arménská tradice v jednom ze svých apokryfních textů už přisuzuje podobná jména: Melcom, král Peršanů, Gaspar, král Indů a Baltazar, král Arabů,“ připomněl Wagner.

Jak připomněl, je možné, že šlo o astrology z Arábie. Druhá možnost je, že šlo o Chaldejce. „Ještě je tu třetí teorie, že šlo o zástupce směru, který také očekával příchod Mesiáše.“

„U nás byl tento svátek populární už v raném středověku. Byl důležitý i pro christianizaci – byli to vlastně první pohané, kteří se přišli Spasiteli poklonit.“ Petr Wagner je zástupcem Československé církve husitské.

„Svátek je u nás zastíněn výročím založení naší církve, což je osmého. Takže musím říci, že u nás ve sboru na Tři krále žádná zvláštní pobožnost není. Protože se všechno spíše soustředí na oslavu vzniku církve," zdůraznil Petr Wagner.

Milan Kopp, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme