Bartík se Zemanovi omluví za slova o rakovině. Chce zaplatit i 50 tisíc korun

Bývalý radní městské části Brno-střed Svatopluk Bartík se omluví prezidentu Miloši Zemanovi, o němž v roce 2017 na facebooku napsal, že má rakovinu. Ve sporu rozhodoval Městský soud v Brně, podle nepravomocného rozsudku se má Bartík omluvit a zaplatit 250 tisíc korun. Proti rozsudku se ale odvolal jak Zeman, tak Bartík.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatopluk Bartík v září 2020 u soudu | Foto: Anna Vavríková/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Bartík uvedl, že se zatím podle rozsudku písemně „panu inženýrovi“ omluví a pošle mu, respektive na účet klokánků, 50 tisíc korun. Je to procento z pěti milionů, které žádá Zeman.

Hrad se odvolal proti rozsudku o údajné Zemanově rakovině. Prezident požaduje omluvu a 5 milionů

Číst článek

Bartík se odvolal proti zbylým 200 tisíci korunám. Stejně tak proti nákladům protistrany, zatím jde podle Bartíka o 100 tisíc korun, i výši soudního poplatku 50 tisíc korun.

„Je tedy možné, že odvolací soud finanční satisfakci zvýší, pokud uspěje s odvoláním ing. Zeman, nechá ji v současné výši, nebo ji sníží, pokud uspěju s odvoláním já,“ uvedl Bartík.

Soud ve věci rozhodl 11. září, rozsudek ale nebyl pravomocný, obě strany si tehdy ponechaly lhůtu na rozmyšlenou.

Spor o rakovinu

Soudce Radek Malenovský v rozsudku uvedl, že Bartík musí zaslat prezidentovi doporučený dopis ve znění, že se mu omlouvá za újmu způsobenou na jeho důstojnosti, vážnosti, cti a soukromí tím, že na svém profilu zveřejnil 7. listopadu 2017 nepravdivé informace. Zaplatit by také měl 250 tisíc korun a náklady řízení.

Bartík se musí Zemanovi omluvit za výroky o rakovině. Soud prezidentovi přiřkl 250 tisíc korun

Číst článek

Právní zástupce Zemana Marek Nespala v pátek řekl, že podal odvolání do výroku, který se týká výše satisfakce za nemateriální újmu. Prezident chtěl po Bartíkovi pět milionů korun, což se po odvolání Hradu nezměnilo.

Dříve uvedl, že případná vysouzená částka by posloužila na dobročinné účely. Po podaných odvoláních bude věc řešit Krajský soud v Brně.

Bartík koncem roku 2017 před lednovými volbami prezidenta napsal na facebooku, že má Zeman rakovinu, odmítá se léčit a zbývá mu pár měsíců života. Zdůvodnil to tím, že lidé mají právo vědět, jak na tom Zeman je.

Později informace stáhl s komentářem, že nečekal takovou negativní odezvu. Zeman byl v té době prezidentem, mandát ve volbách obhájil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme