Bartík tvrzením o Zemanově rakovině trestný čin nespáchal. Stížnost proti odložení státní zástupce zamítl

Bývalý brněnský radní za Žít Brno Svatopluk Bartík nebude trestně stíhán za výroky o špatném zdraví prezidenta Miloše Zemana. Státní zástupce zamítl stížnost Hradu proti odložení věci, informoval server Lidovky.cz. Policie původně prověřovala podezření z pomluvy a poškozování cizích práv. Bartík předloni v listopadu na facebooku napsal, že Zeman má rakovinu a zbývá mu několik měsíců života. Prezident to několikrát odmítl.

Praha (Aktualizováno: 11:51 11. 2. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman a aktivista Svatopluk Bartík

Prezident Miloš Zeman a aktivista Svatopluk Bartík | Foto: Khalil Baalbaki, Český rozhlas/Profimedia | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Policisté původně vyšetřovali kauzu kvůli podezření ze spáchání dvou trestných činů. V případě pomluvy se dozorující státní zástupce Arne Nekula přiklonil k závěrům kriminalistů, že nebyl prokázán úmysl, což zákon vyžaduje.

Prezident se může zapojit do soudní pře o článek Hitler je gentleman. Peroutkova vnučka se neodvolá

Číst článek

„Závěr o tom, že v případě výroku Svatopluka Bartíka na adresu Miloše Zemana není dáno podezření z trestného činu, dle státního zástupce vychází v případě trestného činu pomluvy z absence jeho úmyslného zavinění, zejména ve vztahu k zákonem předvídanému škodlivému následku, jakož i jeho nedostatečné způsobilosti k tomuto následku,“ sdělil serveru Lidovky.cz dozorující státní zástupce Arne Nekula.

Státní zástupce potvrdil také to, že Zemanova práva, čehož se týkalo druhé podezření, nebyla vážně poškozena. „Nebylo shledáno naplnění ani jeho stránky objektivní, tedy vznik vážné újmy na právech poškozeného. Usnesení policejního orgánu o odložení věci je tedy pravomocné,“ dodal Nekula.

Negativní důsledky

Bartík o rozhodnutí státního zástupce dosud nebyl oficiálně informován: „Nemám to zatím černé na bílém, takže si počkám, až to budu mít oficiálně. Potom se vyjádřím,“ řekl ČTK.

Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka bude mít rozhodnutí negativní důsledky na celou společnost.

Právní zástupce prezidenta republiky Marek Nespala na oficiálních stránkách Hradu formuloval ostré vyjádření, ve kterém rozhodnutí kritizoval. „Budete-li mít ambivalentní vztah ke svému sousedovi, konkurentovi, nadřízenému, starostovi či politikovi, můžete o něm na svém facebooku sdělit, že provádí zvrácené sexuální praktiky se zvířaty, které pak následně pojídá,“ uvedl. „Hovořím jen o svém dojmu z veřejných zdrojů a námi zastupovaných kauz, a to z pohledu nepřetržité více než 25leté advokátní praxe,“ dodal.

‚Vánoční dárek‘

Policisté trestní oznámení Miloše Zemana odložili loni v prosinci. Bývalý radní městské části Brno-střed Svatopluk Bartík tehdy rozhodnutí na svém facebooku přivítal. „Vánoční dárek pro mě je venku,“ uvedl.

„Myslím, že je na místě, aby veřejnost byla vždy řádně informována o zdravotním stavu prezidenta. Zvláště v takových chvílích, ostatně oba dva předchozí demokraticky zvolení prezidenti vždy bez výjimek informovali o svých zdravotních peripetiích, včetně těch zcela bezvýznamných,“ dodal.

Východní Evropa bojištěm o Huawei. ‚Největším obhájcem firmy v regionu je Zeman,‘ píše Wall Street Journal

Číst článek

Bartík v závěru roku 2017 před blížícími se volbami prezidenta napsal na facebook, že Zeman má rakovinu, odmítá léčbu a zbývá mu pár měsíců života. „Prognóza 3 – 7 měsíců,“ doplnil tehdy Bartík.

Tvrzení se objevilo na internetu před lednovými prezidentskými volbami, ve kterých nakonec Zeman obhájil mandát. Podle Bartíka měla veřejnost před hlasováním právo znát informace o jeho zdravotním stavu.

Později své tvrzení z internetu stáhl s odůvodněním, že nečekal takovou vlnu negativních reakcí jak na sebe, tak na prezidenta.

Žaloba a trestní oznámení

Pražský hrad označil tvrzení za nepravdivá a podal na Bartíka žalobu a trestní oznámení. Městský soud v Brně loni na žádost Zemanových právníků projednávání žaloby přerušil kvůli tomu, že by se nejdřív mělo vyřešit trestní oznámení.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček označil tvrzení za odporné lži. Také podle Zemanova lékaře Miloslava Kalaše byly zprávy o prezidentově špatném zdravotním stavu vymyšlené a nepodložené. Prezident Zeman pak Bartíka dokonce označil za svi*i.

„Kdybych použil svého oblíbeného výrazu, že ten člověk je svi*ě, tak mě zase někdo obviní z vulgarismu. Ale on je svi*ě, protože tohle se prostě nedělá,“ prohlásil na TV Barrandov Zeman.

och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme