V 78 letech zemřel písničkář Svatopluk Karásek, významná postava českého undergroundu

Zemřel Svatopluk Karásek, evangelický duchovní, muzikant a politik. Bylo mu 78 let. Karásek byl jedním z nejznámějších členů českého undergroundu a v 70. letech se stal obětí komunistické totality. Za své aktivity skončil ve vězení

Praha (Aktualizováno: 15:10 20. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatopluk Karásek na snímku z roku 2014. | Zdroj: Profimedia

Po střední vinařské škole si Karásek podal přihlášku na Komenského evangelickou bohosloveckou fakultu v Praze, kterou vystudoval v roce 1968. Jako duchovní ale působil pouze pět let. Komunisté mu odebrali státní souhlas k výkonu duchovenské služby.

Kvůli Karáskově angažovanosti na české undergroundové scéně, vystupoval mimo jiné na festivalech Druhé kultury, ho státní policie vedla jako nepřátelskou osobu. 

V roce 1976 ho odsoudili v procesu se členy hudebních skupin The Plastic People of the Universe a DG 307 na osm měsíců. Na začátku 80. let ho Státní bezpečnost přinutila k emigraci. Nakonec se usadil ve švýcarském Curychu. Až do roku 1997 tu působil jako evangelický farář. K tomuto povolání se vrátil po roce 1989 i v Československu. Kázal například v Betlémské kapli nebo v Praze U Salvátora. „Jako farář mám většinou největší makačku večer na Štědrý den bohoslužby a ráno na Hod Boží,“ uvedl již dříve Karásek.

Cibulkovy seznamy

Pochopení měl i pro ty, kteří se nechali přinutit ke spolupráci s komunistickou Státní bezpečností a jejichž jména se objevila v takzvaných Cibulkových seznamech. „Je to vlastně seznam těch, kteří podlehli hroznému násilí, takže správně by byl seznam těch, kteří je do toho nutili a mrzačili je. Takový seznam by byl správnější, než těch, kteří podlehli při výslechu,“ komentoval seznamy.

Karásek se také angažoval v politice. Byl poslancem, několik let i zmocněncem vlády pro lidská práva. Neúspěšně opakovaně kandidoval na senátora. 

Nikola Kopáčová, Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme