Je pokrytecké upírat plné právo na částečné vyrovnání státu s církvemi, řekl Duka při svatováclavské pouti

Na Mariánském náměstí ve Staré Boleslavi se v pátek uskutečnila tradiční poutní mše. Připomíná světce a patrona české země svatého Václava, který zde byl v roce 935 (nebo 929) zavražděn. Průvod s relikviemi dorazil na náměstí v 10.00. Kardinál Dominik Duka ve své promluvě mimo jiné vzpomínal na útrapy Čechů během světových válek a obou totalit, mluvil o odhodlání bránit vlast. Mši, kterou sloužil arcibiskup Jan Graubner, sledovaly tisíce lidí.

Stará Boleslav (Aktualizováno: 12:38 28. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Duchovní nesou lebku svatého Václava při Národní svatováclavské pouti. | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Duka zahájil svou promluvu zmínkou, že při svatováclavské pouti vystupuje silně do popředí i jinak vždy přítomný vojenský, armádní a bezpečnostní prvek, připomněl, že i svatý Václav sám nejednou vojensky vystoupil, jako tomu nasvědčují poranění na jeho lebce.

Den české státnosti připomíná národního patrona. O životě knížete Václava přitom moc nevíme

Číst článek

„V tento výroční den svatováclavské pouti stojíme před památkou bezpočtu statečných mužů, odhodlaných žen a nevinných dětí. Obávám se, že většina naší společnosti si neuvědomuje, o jak rozsáhlé utrpení v první světové válce šlo,“ řekl Duka.

Duka mluvil také o utrpení lidí během dvou totalit. „S tímto vědomím bychom se měli zamyslet nad naším vztahem k národu a našim dějinám a k naší vlasti,“ řekl. Následně položil otázku, jak dalece jsou lidé ochotni svou zem chránit a zajistit v ní bezpečný domov dětem a starcům.

„Je mezi námi dost takových, kteří z bitvy utečou, protože nemají k zemi ten pravý milující vztah. Nemysleme si ani minutu, že síla vojska se měří počtem zbraní. Je jí totiž jen míra odhodlání bránit svou vlast. Všechny války až do první světové byly vyhrány sedláky, kteří hájili své grunty, svou vlast, hájili srdnatě, ano, vášnivě, protože jejich grunty byly jejich součástí,“ řekl kardinál.

Kritika církevních restitucí

Duka citoval z díla prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka s názvem Světová revoluce z roku 1925. Použil například Masarykův citát, ve kterém uvádí, že opravdová svoboda svědomí, tolerance a uznávání dobrého a lepšího musí být nejen glorifikována, nýbrž také praktikována, a to ve všech oborech veřejného života.

Svatý Václav měl zřejmě syna. Arabové v 10. století psali o vladaři jménem Basklabič

Číst článek

„Myslíme, že je na výsost pokrytecké pod praporem tohoto muže (T.G.M.) bojovat proti křesťanům a našim církvím, upírat plné právo na částečné vyrovnání státu s církvemi,“ řekl Duka.

Mše se zúčastnil mimo jiné předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), další senátoři a poslanci a zástupci armády a velvyslanci.

Kromě poutní mše se v souměstí Brandýs nad Labem - Stará Boleslav v pátek koná i řada dalších akcí. Například na náměstí sv. Václava se pořádají historické trhy, v bazilice svatého Václava se pak od 17.00 uskuteční chrámový koncert.

Sprosté pokřiky

Mariánské náměstí a jeho širší okolí je uzavřeno pro dopravu, lidé musí svá vozidla zaparkovat na okraji města nebo v menších postranních ulicích. Na dopravu i bezpečnost dohlíží policie. Začátek mše narušily sprosté výkřiky obyvatele jednoho z okolních domů, který pokřikoval na promlouvající představitele církve. O muže se na místě začala zajímat policie.

Kdo byl svatý Václav? Život zemského patrona znají Češi hlavně z legend

Číst článek

Stará Boleslav je nejstarším českým poutním místem spojeným se svatováclavskou tradicí i mariánským kultem. Tradičně se tam 28. září u příležitosti svátku svatého Václava scházejí tisíce věřících.

Národní svatováclavskou pouť obnovila v roce 2003 římskokatolická církev. Při své návštěvě v roce 2009 na ni zavítal papež Benedikt XVI. Tehdy na akci dorazilo 50 000 lidí. Ve Staré Boleslavi se vedle duchovního programu konají koncerty a tradiční pouťové zábavy.

Svatý Václav byl zavražděn svými odpůrci, mezi něž patřil také jeho bratr Boleslav I. Za věčného vládce české země byl prohlášen už ve 12. století, svatováclavský kult rozšířil po Evropě Karel IV. Za druhé světové války byl zneužit nacisty, komunistický režim zase vydával Václava za slabocha. Státním svátkem je 28. září od roku 2000 a v kalendáři je označen jako Den české státnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme