Svatý Martin přinášel nejen sníh, ale i daně

Katolická církev si dnes připomíná svátek svatého Martina. Ten byl jedním z nejvýznamnějších světců v tradicích církve. Narodil se okolo roku 316 na území dnešního Maďarska. Nejdřív byl římským důstojníkem a později se stal biskupem. Na mnoha místech se dodržují na svatomartinský svátek různé zvyky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zasněžená silnice

zasněžená silnice | Foto: Jan Rosenauer

Jak doplňuje Martin Horálek z České biskupské konference, u nás je asi nejznámější pečená husa. "V selské tradici svátek svatého Martina znamenal začátek hospodářského roku. V ten den se čeledi vyplácela mzda, přijímali se noví čeledíni, byly uzavírány nové nájemní smlouvy, platili se daně. V zaalpských zemích existuje tradice pálení martinských ohňů a v našich zemích to byl především den bujného veselí."

Svatý Martin se narodil kolem roku 316 na území dnešního Maďarska v rodině římského setníka. Podle legendy ho v zimě u městské brány v Amiensu u Paříže požádal polooděný žebrák o almužnu. Martin rozetnul mečem svůj plášť a polovinu mu daroval. Následující noci uviděl ve snu Ježíše oděného právě polovinou jeho pláště. Martin se proto začal hlouběji zabývat křesťanskou vírou, stal se biskupem a založil významný francouzský klášter Marmoutier.

Markéta Kaclová, Hana Jurášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme