Svatý Martin přinášel nejen sníh, ale i daně
Katolická církev si dnes připomíná svátek svatého Martina. Ten byl jedním z nejvýznamnějších světců v tradicích církve. Narodil se okolo roku 316 na území dnešního Maďarska. Nejdřív byl římským důstojníkem a později se stal biskupem. Na mnoha místech se dodržují na svatomartinský svátek různé zvyky.
Jak doplňuje Martin Horálek z České biskupské konference, u nás je asi nejznámější pečená husa. "V selské tradici svátek svatého Martina znamenal začátek hospodářského roku. V ten den se čeledi vyplácela mzda, přijímali se noví čeledíni, byly uzavírány nové nájemní smlouvy, platili se daně. V zaalpských zemích existuje tradice pálení martinských ohňů a v našich zemích to byl především den bujného veselí."
Svatý Martin se narodil kolem roku 316 na území dnešního Maďarska v rodině římského setníka. Podle legendy ho v zimě u městské brány v Amiensu u Paříže požádal polooděný žebrák o almužnu. Martin rozetnul mečem svůj plášť a polovinu mu daroval. Následující noci uviděl ve snu Ježíše oděného právě polovinou jeho pláště. Martin se proto začal hlouběji zabývat křesťanskou vírou, stal se biskupem a založil významný francouzský klášter Marmoutier.