Návrat po 40 letech. Kriminalisté našli ztracenou sochu svatého Zachariáše

Kriminalistům se ve spolupráci s pracovníky Národního památkového ústavu podařilo nalézt ztracenou sochu svatého Zachariáše, která zmizela v roce 1985 z kaple svaté Anny v Jaroměři. Socha světce z druhé poloviny 18. století se už vrátila římskokatolické farnosti.

Jaroměř (Náchodsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sv. Zachariáš

Svatý Zachariáš se po téměř 40 letech vrátil | Zdroj: Policie České republiky

Po téměř 40 letech se v pátek vrátila odcizená socha svatého Zachariáše, která zmizela na podzim roku 1985. Nyní je zpátky v římskokatolické farnosti v Jaroměři na Náchodsku. Pražští kriminalisté našli sochu ve spolupráci s pracovníky Národního památkového ústavu. 

Svatý Zachariáš | Zdroj: Policie České republiky

„V uplynulých měsících se na pracovníky Národního památkového ústavu obrátil muž s žádostí o vystavení osvědčení k vývozu uměleckého díla mimo území České republiky s cílem pravděpodobného prodeje. Konkrétně se jednalo o sochu svatého muže. Pracovníci úřadu na základě znaleckého posudku zjistili, že se jedná o sochu svatého Zachariáše,“ uvedl mluvčí policie Jan Rybanský.

Socha pochází z druhé poloviny 18. století a jde o významnou památku lokálních kulturních dějin, evidovanou v Ústředním seznamu památek České republiky. Památkáři proto kontaktovali pražské kriminalisty, kteří si případ převzali.

„Kriminalisté prověřováním případu a výslechem osoby žádající o osvědčení k vývozu nezjistili, že by se dopustila trestného činu, neboť sochu prokazatelně koupila v dobrá víře od jiné osoby,“ dodal Jan Rybanský. Aktuální hodnota svatého Zachariáše je v rozmezí od 100 000 do 200 000 korun.

ale Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme