Svaz cestujících vítá posílení konkurence na železnici

Od 12. prosince vstupuje v platnost nový jízdní řád Českých drah. Jízdné se zásadně nezmění, cena vzroste pouze u víkendových síťových jízdenek. V dálkové dopravě se ruší některé málo vytížené rychlíky, naopak České dráhy obnoví spoj Slovenská strela soupravou pendolino z Prahy do Bratislavy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z Kladna do Prahy opět nebudou jezdit vlaky | Foto: Pavel Pavlas

Zároveň ale zcela skončí provoz na pěti lokálních tratích. Novinkou pak je, že se v příštím roce mají na tratích objevit vlaky společnosti RegioJet. Na Liberecku má jezdit na jedné trati společnost Arriva a ohlášen je také soukromý noční expres z Prahy do Košic.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém jízdním řádu ČD mluvil Miroslav Vyka ve Světě o osmé Rádia Česko

Vstup soukromých subjektů na železnici vítá prezident občanského sdružení "Svaz cestujících ve veřejné dopravě" Miroslav Vyka.

„Jsem přesvědčen o tom, že posílení konkurence na železnici přinese celkově zlepšení kvality nabízených služeb a zlepší se přístup k cestujícím,“ řekl na Rádiu Česko.

„Ale je potřeba zaručit jednotný tarif a vzájemné uznávání jízdenek tak, aby cestující, který pojede po jedné trati s jedním dopravcem a po druhé s druhým, si mohl koupit pouze jednu jízdenku, která bude platit na oba spoje.“

Stát a kraje jsou nuceny šetřit výdaje, některé krajské úřady si proto už neobjednaly vlakové spoje. Vlaky tak přestanou definitivně jezdit na pěti tratích: Heřmanův Městec - Chrudim město, Velká Kraš - Vidnava, Moravské Budějovice - Jemnice, Dívčice - Netolice a Litovel - Mladeč.

„Pokud jde o uzavírání tratí, respektive ukončení provozu, tam si myslím, že hlavní problém je v tom, že se neprovedlo nějaké prověření, jakým způsobem by se mohla trať zatraktivnit, jak by došlo k navýšení počtu cestujících. Myslím si, že i nová vozidla by k tomu mohla výrazně přispět,“ poznamenal za Svaz cestujících Miroslav Vyka.

Tomáš Pavlíček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme