Svaz KOVO nominuje do čela odborů Středulu. ‚Jiného kandidáta nevidíme,‘ řekl Ďurčo

Nejpočetnější odborový svaz KOVO nominuje na předsedu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středulu. Na místopředsedu navrhuje vedoucího sociálně-ekonomického oddělení centrály Jiřího Vaňáska. Shodla se na tom ve středu v Praze rada svazu. Jeho předseda Roman Ďurčo to řekl po jednání novinářům.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula

Středula ještě před rozhodnutím rady KOVO řekl, že ho navrhlo do vedení centrály dosud šest svazů (archivní foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Svaz má podle svého webu zhruba 77 700 členů v 862 firmách. Nové vedení ČMKOS má volit mimořádný odborářský sněm v pondělí 25. března poté, co Středula skončil ve vedení centrály kvůli pochybnostem o členství v odborech kvůli nezaplaceným příspěvkům a místopředseda Vít Samek v pondělí rezignoval.

Středulův zástupce vydržel v čele odborů týden. Svou rezignaci Vít Samek zdůvodnil zdravím a věkem

Číst článek

„Podpora se pohybovala kolem 65 až 70 procent. Jiného kandidáta v tuto chvíli nevidíme,“ řekl Ďurčo. Podle něho debata rady svazu o nominacích a postupu byla ve středu „opravdu velmi, velmi krušná“. KOVO je nejsilnější ze svazů ČMKOS, která zastřešuje jako největší odborová centrála v zemi 31 svazů s asi 270 000 členů.

Středula ještě před rozhodnutím rady KOVO řekl, že ho navrhlo do vedení centrály dosud šest svazů. Patří mezi ně odbory státních orgánů a organizací, svaz civilních zaměstnanců armády či herecká asociace, upřesnil odborář. Nominace získal i Vaňásek. Ten ale neuvedl, zda jsou od stejných svazů.

O situaci budou v pondělí jednat ještě předsedové a předsedkyně všech svazů na radě ČMKOS. Případné kandidáty a kandidátky mohou svazy podle informací ČTK nominovat do 21. března. Centrálu do mimořádného sněmu, který bude volit předsedu a místopředsedu, zatím řídí místopředsedkyně Radka Sokolová.

Středula a Vaňásek ve středu na jednání rady dorazili. Odboráře a odborářky KOVO požádali o nominaci a o podporu při volbě na mimořádném sněmu. Středula řekl, že s příspěvky udělal chybu. Omluvil se. Vaňásek se radě představil. Vystoupil také Samek. Objasnil jim blíž důvody své rezignace

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme