Prezident Pavel kritizuje komunikaci vlády s obcemi. ‚Reformy nemá plánovat z centra bez diskuse,‘ uvedl

Prezident Petr Pavel kritizoval ve čtvrtek na sněmu Svazu měst a obcí (SMO) v Olomouci na případu rušení poboček České pošty komunikaci vlády Petra Fialy. Nemá za správné, že se reformy plánují z centra bez seznámení se s pohledem dotčených obcí. Vláda nejprve informovala o záměru zrušit 300 poboček, až poté jednali její zástupci o plánu s jednotlivými obcemi.

Olomouc Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pavel na sjezdu Svazu měst a obcí

Petr Pavel na sjezdu Svazu měst a obcí | Foto: Stanislav Heloňa | Zdroj: ČTK

„Samotného mě překvapilo, jakým způsobem probíhala, nebo vlastně zpočátku ani neprobíhala, komunikace státu, v tomto případě vlády, s obcemi při rušení poboček pošt a finančních úřadů,“ komentoval Pavel.

Dodal, že nezpochybňuje nutnost zefektivnit provoz České pošty a digitalizovat kontakty mezi státem a občany, což se promítne v rušení poboček některých úřadů.

Česká pošta udělá v seznamu rušených poboček 21 změn. Domluvila se se zástupci měst a obcí

Číst článek

„Nepovažuji ale vůbec za správné, že se tyto reformy plánují z centra, bez účasti a seznámení se s pohledem dotčených obcí. Chápu, že by takový proces byl složitější a náročnější. Přesto vzít v úvahu a zahrnout do takto důležitých rozhodování místní znalost a zkušenost vnímám jako naprosto zásadní,“ dodal.

Prezident také konstatoval, že vnímá stížnosti starostů na nedostatečné financování přenesených agend ze strany státu a další problémy.

Uvedl, že je nemůže přímo řešit, proto se rozhodl, že od 1. června začne při Kanceláři prezidenta fungovat oddělení regionů a komunit. Bude připravovat podklady a sbírat příklady dobré praxe.

Úsporný balíček

Na dvoudenním sněmu SMO delegáti diskutují o financování samospráv i o vládním úsporném balíčku. V pátek na něm vystoupí premiér Petr Fiala (ODS).

Svaz odmítl návrh vládní koalice na zvýšení daně z nemovitosti bez ohledu na místní podmínky, pokládá to za krok špatným směrem. Podle svazu jde o obohacování státu na úkor samospráv.

Svaz tak reagoval na dohodu vládní koalice zvýšit kvůli konsolidaci veřejných financí daň z nemovitosti v některých případech až na dvojnásobek, přičemž dodatečný výnos nad dosavadní daň má být příjmem státu.

SMO je nevládní organizací sdružující přes 2800 měst a obcí, v nichž žije 8,5 milionu obyvatel České republiky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme