Prezident Pavel kritizuje komunikaci vlády s obcemi. ‚Reformy nemá plánovat z centra bez diskuse,‘ uvedl

Prezident Petr Pavel kritizoval ve čtvrtek na sněmu Svazu měst a obcí (SMO) v Olomouci na případu rušení poboček České pošty komunikaci vlády Petra Fialy. Nemá za správné, že se reformy plánují z centra bez seznámení se s pohledem dotčených obcí. Vláda nejprve informovala o záměru zrušit 300 poboček, až poté jednali její zástupci o plánu s jednotlivými obcemi.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pavel na sjezdu Svazu měst a obcí

Petr Pavel na sjezdu Svazu měst a obcí | Foto: Stanislav Heloňa | Zdroj: ČTK

„Samotného mě překvapilo, jakým způsobem probíhala, nebo vlastně zpočátku ani neprobíhala, komunikace státu, v tomto případě vlády, s obcemi při rušení poboček pošt a finančních úřadů,“ komentoval Pavel.

Dodal, že nezpochybňuje nutnost zefektivnit provoz České pošty a digitalizovat kontakty mezi státem a občany, což se promítne v rušení poboček některých úřadů.

Česká pošta udělá v seznamu rušených poboček 21 změn. Domluvila se se zástupci měst a obcí

Číst článek

„Nepovažuji ale vůbec za správné, že se tyto reformy plánují z centra, bez účasti a seznámení se s pohledem dotčených obcí. Chápu, že by takový proces byl složitější a náročnější. Přesto vzít v úvahu a zahrnout do takto důležitých rozhodování místní znalost a zkušenost vnímám jako naprosto zásadní,“ dodal.

Prezident také konstatoval, že vnímá stížnosti starostů na nedostatečné financování přenesených agend ze strany státu a další problémy.

Uvedl, že je nemůže přímo řešit, proto se rozhodl, že od 1. června začne při Kanceláři prezidenta fungovat oddělení regionů a komunit. Bude připravovat podklady a sbírat příklady dobré praxe.

Úsporný balíček

Na dvoudenním sněmu SMO delegáti diskutují o financování samospráv i o vládním úsporném balíčku. V pátek na něm vystoupí premiér Petr Fiala (ODS).

Svaz odmítl návrh vládní koalice na zvýšení daně z nemovitosti bez ohledu na místní podmínky, pokládá to za krok špatným směrem. Podle svazu jde o obohacování státu na úkor samospráv.

Svaz tak reagoval na dohodu vládní koalice zvýšit kvůli konsolidaci veřejných financí daň z nemovitosti v některých případech až na dvojnásobek, přičemž dodatečný výnos nad dosavadní daň má být příjmem státu.

SMO je nevládní organizací sdružující přes 2800 měst a obcí, v nichž žije 8,5 milionu obyvatel České republiky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme