Krach Sberbank zahnal obce do úzkých. Na opravu chodníků i stavbu hřiště si v Určicích museli půjčit

Problémy s bankou Sberbank bude Svaz měst a obcí ve čtvrtek odpoledne řešit s ministerstvem financí. Radnicím zůstala na účtech zadržená částka asi 1,5 miliardy korun. Některým to komplikuje provoz nebo investice. Některé si berou půjčky, jako třeba Určice na Prostějovsku. Obec potřebuje zaplatit opravy chodníků i stavbu multifunkčního hřiště, na které už získala dotace.

Určice (Prostějovsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozemek, na kterém bude v Určicích stát multifunkční hřiště

Pozemek, na kterém bude v Určicích stát multifunkční hřiště | Foto: Barbora Taševská | Zdroj: Český rozhlas

Nezávislý starosta Určic na Prostějovsku Petr Kouřil stojí na kraji pozemku, na kterém už od začátku března pracují dělníci. Hřiště obec plánovala roky, dostala na jeho stavbu dotaci. Staveniště firmě proto předala přesto, že Určice přišly o veškeré peníze uložené u Sberbank.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kvůli krachující bance Sberbank si začala některá města brát úvěry. Natáčela Barbora Taševská

Stejně tak vedení obce pokračuje v dalších projektech – nové chodníky, vybavení školních dílen a dokončení průtahu Určicemi.

„Hrozí, že když tyto akce zrušíme, tak zaprvé na ně léta nedostaneme dotaci. A když ano, znovu budeme soutěžit, tak ty ceny budou zhruba o třetinu víc,“ vysvětluje pro olomoucký rozhlas starosta.

Navíc by obec musela vrátit přidělené dotace a situaci řešit s už nasmlouvanými firmami.

Určice se bez peněz ocitly ze dne na den, v bance měly tři účty dohromady s téměř devíti miliony korun. Zaplatit teď musí zálohy za energie i splátku za stavbu kanalizace.

„My jsme byli naprosto paralyzováni, ale vyřešili jsme to aspoň částečně tak, že jsme si půjčili od základní školy nějaké prostředky,“ popisuje Kouřil. Půjčku obci poskytla i jedna z firem v regionu. „V tuto chvíli nám SEMO Smržice poskytla půjčku dva miliony korun na tři měsíce, než vyřešíme další půjčku z banky,“ upřesnil starosta.

Úvěr nebo omezení investic. Městům v Česku chybí desítky milionů, které zůstaly ve Sberbank

Číst článek

Podle ředitele firmy Jana Prášila chtěli obci pomoci z nejhoršího. „Přes kolegu jsme zjistili, co se stalo, a nabídli jsme obci pomoc, která to využila,“ uvedl.

Vedení Určic počítá s tím, že pokud se jim nějaké peníze ze Sberbank vrátí, bude to až za několik let.

„Naděje umírá poslední, ale v tuto chvíli pořád nic nevíme. Teď si půjčujeme a nevíme, co bude. Jsme pořád v nejistotě, ale nemůžeme jinak. Věříme, tomu, že to dobře dopadne. I kdybychom si měli půjčit za nevýhodný úrok a příští rok nic nedělat... Ale tyto rozdělané akce jsou pro nás stěžejní,“ zdůraznil Kouřil.

Starosta se obrátil se žádostí o pomoc také na ministerstvo financí, zatím čeká na odpověď. Právě s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou z ODS budou situaci řešit zástupci Svazu měst a obcí.

Barbora Taševská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme