Svaz obchodníků žádá o pomoc EU, chce nechat prověřit obchodování s alkoholem

V Česku selhává kontrola prodeje alkoholu, tvrdí Svaz obchodu a cestovního ruchu. Podle něj za to může nedostatečná legislativa, která obchodníkům nenařizuje povinnost evidovat tržby. Nepoctiví prodejci tak můžou snadněji prodávat nelegální alkohol.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lahve alkoholu s novými kolky

Lahve alkoholu s novými kolky | Zdroj: ČTK

Prezident svazu Zdeněk Juračka Českému rozhlasu řekl, že obchodníci zřejmě prodávají některé alkoholické nápoje nelegálně. Oficiálně proto požádal Evropskou unii o prošetření českých předpisů o dohledatelnosti původu alkoholu.

„Podali jsme to proto, protože jsme se od metanolové aféry nedovolali u státních činitelů a politiků toho, aby se současným stavem něco udělali,“ tvrdí Juračka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněk Juračka byl hostem Ranního Interview Radiožurnálu

„Dali jsme požadavek 20 bodů, které by se měly změnit. Do této chvíle nejsou v platnosti. Vláda a ostatní orgány na nich pracují, ale zavedení ještě nenastalo, a v této chvíli máme stejný stav jako v období prohibice,“ souhlasí výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin Jaroslav Burkart.

Evropská unie má podle Juračky podmínky českého trhu prošetřit, protože český stát na jejich stížnosti nereagoval. Kontrola by se měla týkat například podmínek, za kterých probíhá nákup a prodej alkoholických nápojů a objasnit, proč v Česku nefunguje revize tržeb.

Přehrát

00:00 / 00:00

K alkoholové problematice se vyjádřil také výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin Jaroslav Burkart

„U nás nejsou povinně registrované tržby, tudíž se nedá srovnat počet nakoupeného zboží a počet prodaného. Obchodník, který není poctivý, si nakoupí zboží na černém trhu nebo kdekoli jinde a uvede ho jako potravinu na trh, což je velké nebezpečí,“ upozorňuje šéf svazu.

Ministr zemědělství Petr Bendl to však popírá: „Já se speciálně s řetězci a s představiteli obchodníků scházím. Schází se pracovní skupiny, které řeší vztah ministerstva zemědělství a řetězců a tam jsem žádnou stížnost nezaznamenal. Nerozumím tomu. Nevím, co to má znamenat,“ zlobí se ministr.

Zuzana Vlčková, Mirko Kašpar, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme