Svaz pacientů bojuje za léky bez doplatku

Svaz pacientů by mohl požadovat odvolání ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Martina Beneše. Nezajistil prý, aby nemocní měli možnost na každou diagnózu dostat lék bez doplatku. Radiožurnálu to řekl viceprezident svazu Josef Mrázek s tím, že doplatky pacientů porostou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky | Foto: Archiv ČRo

Svaz pacientů trvá na tom, že lidé mají mít na každou nemoc a každou fázi nemoci lék plně hrazený ze zdravotního pojištění. Argumentuje přitom Ústavou České republiky.

Mrázek se ale obává, že ústav při určování úhrad léků takto postupovat nebude. "Kdyby v tomto směru ústav nevyhověl, pak je to jasná věc - jediné, co musíme žádat, je odvolání ředitele, protože není žádné jiné místo, které by se tímto zabývalo," uvedl.

Ústav pro kontrolu léčiv rozhoduje o tom, jak velké budou úhrady ze zdravotního pojištění a určuje maximální ceny pro výrobce léků. Vychází z cen a úhrad v zemích EU. Léky jsou rozděleny do skupin, pro každou ústav stanoví úhradu. Řada léků ve skupině je dražších, takže je úhrada nepokryje a pacienti doplácejí.

Svaz pacientů tvrdí, že mnoho pacientů potřebuje jiný lék, než je ten bez doplatku. Navrhuje proto, aby ústav rozdělil skupiny do podskupin a pro každou stanovil úhradu. "Skupiny jsou tak široké, že jeden lék bez doplatku to nemůže pokrýt. Do té referenční skupiny spadají velice různé indikace a každá z nich musí být řešitelná bez doplatku," upozornil Mrázek.

Jak Radiožurnálu řekla mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veronika Petláková, už teď v jednotlivých kategoriích vždy léky bez doplatku jsou. Jiné kategorie, než které povoluje zákon, ale ústav vytvářet nemůže.

"Legislativní úprava ustanovení úhrad zdravotního pojištění dbá nejen zájmu vlastníků, vlastních účastníků řízení a samozřejmě i pacientů. Proto obsahuje řadu povinností, které musí Státní ústav pro kontrolu léčiv zohlednit při svém rozhodování. Jednou z těchto podmínek je i podmínka zajistit, aby byl v každé skupině minimálně jeden přípravek plně hrazený ze zdravotního pojištění. V tomto bodu tedy ústav postupuje v souladu se zákonem a v každém správním řízení je i toto zohledněno," uvedla mluvčí.

Přečtěte si také:
Některé léky mají novou nižší cenu
Od listopadu by měla klesnout cena léků
Kvůli sporům o výdej léků zvažuje šéf lékařské komory trestní oznámení
Pro některé léky už pacienti nebudou muset jít s předpisem
Některé léky by mohly od podzimu zlevnit
Pojišťovny budou méně doplácet na některé léky
Šéf VZP: Volně prodejné léky už lidé tolik nežádají na recept
Lidé častěji kupují levnější léky
Doplatky na léky v jednotlivých lékárnách se výrazně liší

Veronika Malá, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme