Svaz průmyslu mluví o insolvenční mafii a volá po změně zákonů

Desítky podnikatelů, jejich věřitelé ale také Svaz průmyslu a obchodu si stěžují na praktiky takzvané insolvenční mafie. Někteří konkurzní správci měli s vědomím soudů nezákonně rozprodávat majetek firem a z toho inkasovat vysoké odměny. Svaz, ale i ministerstvo financí to považují za selhání systému a požadují rozsáhlé změny. S tím ale nesouhlasí Asociace insolvenčních správců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud (ilustrační foto)

Soud (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Insolvenční správce a soud způsobili ztrátu kolem 70 milionů korun. A my se dneska ptáme, kde je těch 70 milionů, protože věřitelé nedostali vůbec nic, nulu," popsal zkušenost s brněnským insolvenčním správcem podnikatel Bohuslav Vránek.

A podobný příběh může vyprávět asi šedesátka podnikatelů, kteří se na Svaz průmyslu a dopravy obrátili. Podle místopředsedy svazu a podnikatele Pavla Juříčka se scénáře podvodů insolvenčních správců opakují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Desítky zkrachovalých podnikatelů upozorňují na praktiky takzvané insolvenční mafie. Podrobnosti zjišťovala Evelyna Kulíšková

„Buď si vyberou firmu, kterou řízeným způsobem vytunelují, anebo firmu, která je v ekonomických potížích, místo toho, aby šla do restrukturalizace, dají do konkurzu, obklopí se věřiteli, kteří jsou neoprávnění, naopak ty oprávněné vyloučí. Do věřitelského výboru si dají ty, kteří spolupracují a už jim nic nebrání," upozorňuje Juříček.

Svaz proto oslovil ministerstva vnitra, spravedlnosti a financí s požadavkem na změnu legislativy, která by se kromě insolvenčního zákona dotkla dalších osmi zákonů, včetně ústavy.

Poradkyně ministerstva financí Hana Marvanová ale celou situaci považuje za následek systémového selhání.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na kritiku Svazu průmyslu reagoval ve vyslání Radiožurnálu předseda Rady expertů Asociace insolvenčních správců Michal Žižlavský

„Proto nestačí drobné úpravy zákona, musí být změny ve všech třech oblastech. To znamená legislativní, druhou oblastí je státní dohled a vyšetřování insolvenčních podvodů. Byla bych i pro posílení pravomocí státního zastupitelství," říká Marvanová.

Na zpřísnění dohledu se už chystá ministerstvo spravedlnosti. Podle šéfa legislativní sekce Michala Fraňka připravuje společně s Vysokou školou ekonomickou auditní program a také provedlo na 150 kontrol. Asi u poloviny insolvenčních kanceláří přitom inspektoři našli nedostatky.

Asociace insolvenčních správců mluví o selhání jedinců

Proti tvrzení svazu i ministerstva financí, že jde o systémové selhání, se ale postavil prezident Asociace insolvenčních správců Daniel Ševčík.

"Kontrola ze strany ministerstva spravedlnosti není nedostatečná. Každý insolvenční správce musí jednat s odbornou péčí za škodu a je stíhán v případě, že tuto povinnost poruší. A novela insolvenčního zákona přinesla nad to takzvaný rotační princip, který by měl zajistit rovnoměrné přidělování agendy," argumentuje Ševčík.

Nicméně analytická společnost InsolCentrum odhaduje, že nezajištění věřitelé v roce 2012 dostali jen kolem dvou a půl procenta z pohledávek. Přitom více než polovina majetku firem v úpadku připadla na soudní výdaje a odměny správců.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme