Svaz zdravotních pojišťoven představil svůj návrh koncepce zdravotnictví

Platby za některé léky v plné výši a redukce současné sítě zdravotnických zařízení. To jsou hlavní body alternativní zdravotní koncepce, kterou zveřejnil Svaz zdravotních pojišťoven České republiky. Náročná léčba by se podle prezidenta svazu Ladislava Friedricha měla přesunout z menších nemocnic do center s odpovídajícím vybavením a týmy odborníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky | Foto: Archiv ČRo

Pojišťovny by už neměly s některými zařízeními obnovovat smlouvy. Za levnější léky, jako třeba Paralen a Acylpyrin, by podle Friedricha měli pacienti platit.

"Při pěti procentech nákladů těchto nejlevnějších léků, je to až 25 procent všech receptů. Jestliže v České republice máme ročně desítky miliónů receptů, tak si zajisté umíte představit, jaké náklady jsou s tím zbytečně spojené. My poté složitě řešíme polemiku o tom, jestli budou mít naši klienti prostředky na nákladné léčby," řekl Friedrich.

Do měsíce svou koncepci stabilizace systému předloží Všeobecná zdravotní pojišťovna. Podle její ředitelky Jiřiny Musílkové se v zásadních bodech nebude lišit. Místo plných úhrad léků ale dokument počítá s motivací pacientů.

"Je důležité, aby si uvědomili, že jejich zdravotní problémy vyřeší kvalitní zdravotnické zařízení. Ne to, které je deset kilometrů za humny, ale to, které má dobré specialisty, dobré lékaře, dobré ošetřovatelské zázemí, dobrou diagnostiku a dobré odborníky. To je mnohem složitější problém, než jenom říct zrekrutujeme nemocnice a ať si lidé platí," dodala Musílková.

Michal Záboj, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme