Svědek nehody na Monínci: matka dítě držela asi 600 metrů, u nástupiště nebyla obsluha

Středeční pád pětiletého chlapce ze sedačkové lanovky ve skiareálu Monínec na Příbramsku vyšetřuje Drážní inspekce. Lyžařský areál se brání přepravním řádem, kdy za dítě do osmi let zodpovídá rodič. Radiožurnál má ale vyjádření svědka Pavla Janky, podle něhož u vleku nebyla obsluha, když se ženě s dítětem nepodařilo správně nasednout. Chlapec byl po pádu vrtulníkem transportován do motolské nemocnice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Monínec u Sedlce-Prčice | Foto: Michal Trnka

"To, jak nastoupila, jsem na vlastní oči neviděl. Zaregistroval jsem to, až když začala křičet. To bylo v okamžiku, kdy byli ještě metr, maximálně dva od koberce," popisuje Pavel Janka situaci.

Žena dítě podle něj nepustila hned, ale zazmatkovala, nebo nevěděla, co dělat. Čekala, že se lanovka zastaví, ale ta ji místo toho vyvezla nahoru a ona se snažila dítě držet. "Evidentně za to nemohla," říká Janka.

Odjeli se zavřenou bránou, tvdí provozovatel z Monínce. Chlapec je podle něj už v pořádku

Číst článek

"Stalo se tam něco, že se jim nepovedlo dobře nastoupit. Za námi byli lidé, kteří na paní křičeli, ať si odepne lyže. To se jí nějakým způsobem povedlo. Jednou rukou se držela za hranu sedačky, druhou držela dítě. Byla tam opřená na půl zadku, nebo zády. Neměla ani šanci opřít si nohy o ten rám."

Přehrát

00:00 / 00:00

"Jednou rukou se držela za hranu sedačky, druhou držela dítě. Byla tam opřená na půl zadku, nebo zády. Neměla ani šanci opřít si nohy o ten rám," popisuje svědek nehodu v Monínci.

Vedle ženy podle Janky seděly další děti, které ji pomáhaly se držet.

Nastal zmatek a lidé na lanovce začali křičet na obsluhu, ať ji zastaví. "Ale obsluha na nástupišti evidentně nebyla přítomna, byla asi zalezlá někde v boudě."

Reakce podle Janky přišla asi po půl minutě, kdy už byla sedačka zhruba v osmimetrové výšce. "Čekali, jestli se ženě povede správně usednout, ale jí se to nepovedlo. Místo, aby lanovku pustili zpět dolů, pustili ji zase nahoru. Asi čekali, že se tam nějak vyškrábou, nebo ho udrží. Dítě držela asi dalších 600 metrů, pak ho neudržela a dítě spadlo," pokračuje Janka.

Z lanovky v areálu Monínec spadlo dítě a vážně se zranilo. Vrtulník ho přepravil do nemocnice

Číst článek

Tvrdí, že na Monínci lyžoval od rána a personál lanovky podle něj na nástupišti a výstupišti nebyl celý den.

Vyjádření skiareálu na svědectví se zatím Radiožurnálu nepodařilo sehnat. Pád chlapce vyšetřuje dražní inspekce. Na případu bude spolupracovat s policií.

Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme