Svědek u soudu s Vondruškou řekl, že exposlanec za KSČM bil před lety vězně

V soudním procesu s exposlancem za KSČM a někdejším vězeňským vychovatelem Josefem Vondruškou nastal zlom. Svědek u okresního soudu v Liberci vypověděl, že na vlastní oči viděl, jak Vondruška bil ve věznici v libereckých Minkovicích politického vězně Jiřího Wolfa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Vondruška (vpravo).

Josef Vondruška (vpravo). | Zdroj: ČTK

„On ho píchnul třeba obuškem do břicha nebo do žeber, mlátil s ním o zeď, až úplně vadnul, pak tam ještě padaly nějaké rány,“ vypověděl bývalý vězeň z Minkovic Pavel Skramlík.

Spisovatel a novinář Skramlík strávil v této věznici tři roky. Pracoval jako skladník. Vězni si k němu chodili pro prádlo, nádobí a další věci. Ve skladu prý viděl, jak dozorci mlátí obušky i další politické vězně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud s exposlancem za KSČM a bývalým vězeňským vychovatelem Josefem Vonduškou sleduje redaktorka Ivana Bernáthová

„Ti političtí vězni byli z příkazu strany a vlády dušeni velmi důsledně. Pan Vondruška byl vychovatel horlivý, já si myslím, že se mu bití líbilo,“ uvedl Skramlík.

Obžalovaný Josef Vondruška od počátku procesu tvrdí, že vězně Wolfa nikdy nebil. „Nemohl mě vidět, že jsem bil Wolfa u skladu, když jsem s Wolfem ve skladu nikdy nebyl, neměl jsem důvod,“ řekl Vondruška.

Josefa Vondrušku už jednou soud zprostil obžaloby pro nedostatek důkazů. Královéhradecký krajský soud však vrátil případ do Liberce.

Vondruškův obhájce Ilja Kubiček nepovažuje novináře Pavla Skramlíka za důvěryhodnou osobu. „Vzhledem k tomu, že jde dělat vlastně vrchního skladníka přes celý lágr, má volný pohyb všude, za co? Čím se zasloužil těm soudruhům, že mohl právě tohle dělat? Tím, že právě donášel,“ řekl Kubiček.

Pavel Skramlík bere toto obvinění se stoickým klidem. Zdůrazňuje, že kdo nebyl v komunistickém lágru, nikdy nepochopí, že přežít ho bez fyzické a psychické újmy na zdraví mohl pouze ten, kdo byl ve vězení nějak užitečný jak spoluvězňům, tak bachařům. Právě dozorci prý oceňovali jeho pečlivost, účtářské schopnosti a nekonfliktnost.

„Tyhlety schopnosti ze mě učinily pro ty bachaře nepostradatelného člověka z hlediska profesního. Já jsem pro ně byl užitečný, a tím pádem jsem se dostal do pozice člověka s výhodami. A díky té profesi jsem si mohl získat respekt u obou stran té kriminální subkultury,“ řekl Skramlík.

U libereckého soudu vypovídají o poměrech v Minkovicích, které vězni označují za největší koncentraci zla, další svědci.

Josef Vondruška i nadále považuje obžalobu za politickou a účelovou. Proto je rozhodnutý, že se jako náhradník stane příští týden krajským zastupitelem za KSČM. Slib by měl složit v úterý.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme